Pilot si chtěl tajně zakouřit, lidem omylem ubral kyslík. Boeing šel k zemi

Autor: jer - 
15. 7. 2018
15:55

Touha dopřát si za letu elektronickou cigaretu mohla mít tragické následky. Boeing 737 na lince z Hong Kongu na pevninskou Čínu prudce klesl o 6000 metrů poté, co si pilot ve snaze maskovat kouř popletl ovládací prvky. A místo vypnutí cirkulace vzduchu ubral cestujícím kyslík. Na palubě letadla Air China bylo v tu chvíli 153 pasažérů a devět členů posádky, informoval web televize CNN.

Stroj mířil do města Dalian na severovýchodě Číny. Letadlo dosáhlo své letové hladiny, pak ale začalo prudce klesat. Během necelých devíti minut se dostalo z výšky 10 tisíc metrů na celé čtyři kilometry. Vyplývá to z GPS údajů, které pro CNN poskytl jeden z cestujících.

Podle Čínského úřadu pro civilní letectví (CAAC) vše způsobila trestuhodná nedbalost druhého pilota, který si chtěl bez vědomí kapitána zakouřit elektronickou cigaretu. Kopilot se chystal vypnout cirkulaci vzduchu, aby se výpary z jeho kouření nedostaly k cestujícím. Jenže stiskl špatné ovládací prvky, což vedlo k poklesu hladiny kyslíku v kabině letadla. Nedostatek kyslíku spustil varovné systémy.

Aerolinka vyhodila celou posádku

Podle Čchiao I-pina z CAAC bude úřad nekompromisní a udělí řadu sankcí v souladu se zákony, tedy pokud bude závěr šetření odpovídat načrtnutému scénáři. Letecká společnost Air China mezitím vyhodila celou posádku stroje a doporučila CAAC, aby pilotům odebrala licence, než se případ vyšetří.

Podle čínských médií stroj po chvíli opět vystoupal do výšky přibližně 7500 metrů a doletěl do své destinace. Množství kyslíku v kabině bylo údajně „nižší než adekvátní.“

Cestující: Ani s kyslíkovými maskami nebyla panika

Pasažéř Hoby Sun poskytl novinářům údaje o letu a řekl, že všichni na palubě byli klidní. Žádná panika prý nenastala ani poté, co ze stropu spadly kyslíkové masky.

Video Richard Klíma o řízení letového provozu v Jenči u Prahy. - Daniel Vitouš
1080p 720p 360p

„Moc jsem na to nemyslel. Nevěděli jsme, co se děje. Personál to nejspíš také nevěděl,“ řekl Sun pro CNN. „Fyzicky mi nic není, ale psychicky ano. Když zavřu oči, vidím kyslíkovou masku,“ dodal.

Air China sídlí v Pekingu. Je součástí globální sítě Star Alliance. Disponuje více než 600 letadly. Minulý rok společnost podle svých statistik přepravila 102 milionů lidí. Při poslední a zároveň jediné nehodě stroje Air China zemřelo 129 lidí. Boeing 767 v roce 2002 ve špatném počasí narazil do hory v Jižní Koreji. Celkem bylo na palubě 166 lidí.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
ganzanie ( 15. července 2018 23:28 )

tak nelétám letadlem, ale někdy jedu výtahem v uzavřeném prostoru lidí, to je můj amok dosedu výtahu v patrech, jsem jak zadarmo na koloči

ganzanie ( 15. července 2018 23:16 )

no co dodat, bojím se tak výšek, že bych se zhroutila u letadla už při nástupu, letadlem jsem letěla jenom jednou a dostala pocit,že padám, zpátky jsem jela vlakem, trajekt a moře nebylo k dispozici, no nic se nestalo du si zapálit máčko na uklidnění"

tomik007 ( 15. července 2018 21:54 )

SOUHLAS ten zakaz koureni by se mel tykat jenom muzu

skaara ( 15. července 2018 21:52 )

Vy a Jameson jste jen obyčejní feťáci těžce závislí na nikotinu a patříte někma na odvykačku V letadle se prostě kouřit nesmí, protože je to extrémně nebezpečné a hlavně není kam odvětrávat ten odporný smrad, který jen dusil ostatní cestující. Hulení schvaluji třeba na letišti v takové té oddělené skleněné kostce, kterou jsem viděla třeba v Amsterodamu. Přes dým tam nebylo nic vidět, jen odporný bílý kouř. Tak tak si hulením třeba strhněte plíce, ale v letadle NIKDY !!!

pupak ( 15. července 2018 19:48 )

Souhlas. Zákaz kouření má smysl při startu, přistání, nebo při turbulencích. Jinak to je zbytečná buzerace pasažérů i posádky.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa