Podvyživené děti, špinavá voda. Zástupce OSN popsal tristní podmínky v KLDR

Autor: Mii - 
12. 7. 2018
13:41

Každé páté dítě v Severní Koreji nemá dostatek jídla a je podvyživené. Polovina dětí na venkově pak nemá přístup k čisté vodě. K šokujícímu zjištění dospěl Mark Lowcock, šéf humanitárních projektů a nouzové pomoci OSN při návštěvě země. Šlo o významnou událost, naposledy k podobné návštěvě došlo v roce 2011.

Lowcock to řekl na konci prvního dne stráveného v KLDR. Cílem výpravy bylo zvýšit povědomí o tristních podmínkách, ve kterých obyčejní Severokorejci žijí. „Jedné z věcí, které jsme si všimli, je jasná nutnost humanitární pomoci,“ řekl ve videu, které zveřejnil na stránkách OSN. „Více než polovina dětí na venkově nemá čistou vodu. I v místech, kde jsme byli my, byla voda kontaminovaná,“ uvedl také.

Úředník se podle korejské centrální tiskové agentury setkal s Kim Yong-cholem, generálem a poradcem Kin Čong-una a ministryní zdravotnictví Jang Jun-sang.

Humanitární pomoc má výjimku z amerických sankcí uvalených na KLDR, Američané tak pravidelně posílají místním obyvatelům vybavení a zásoby. Objevují se ale obavy, že zásilky bývají kvůli obchodním omezením zpožděné.

Nemocnice nemají léky

Aby získal pravý obraz o podmínkách panujících v KLDR, Lowcock navštívil také nemocnici, která humanitární pomoc OSN nedostává, a kde leží 140 pacientů nakažených tuberkulózou. neocnice má dost léků jen pro 40 lidi. Podobná situace panuje ve většině zdravotnických zařízení po celé zemi. Mnohdy tak člověk dostane jen základní péči.

Lowcock rovněž zmínil, že přístup ke zdravotní péči se postupně lepší. Jak moc ale neprozradil. Jeho cesta byla částečně zaměřená na hledání prostředků – OSN podle něj potřebuje 111 milionů dolarů, aby mohla dalším 6 milionům lidí pomoci získat přístup k vodě, zdravotní péči, kanalizaci a stravě. Organizace už musela některé programy zastavit, protože jí chyběly peníze.

Jaderný program má přednost

Ačkoli se Severní Koreji dlouhodobě nedaří zajistit základní životní podmínky pro své občany, vláda odmítla nabídku ukončit svůj jaderný program výměnou za investice, jež by vyvolaly ekonomický růst. Preferovala stále pracovat na svých ničivých zbraních.

Amerika a Jižní Korea již udělaly určité ústupky – například zastavily vojenská cvičení a hledají způsoby, jak investovat v KLDR pro případ, že padnou sankce. Vojáky ale ani jedna země trvale neposlala pryč. Že tam ještě zůstanou, potvrdil jihokorejský prezident Mun Če-in.

„Jižní Korea a USA mají jasné stanovisko k přítomnosti armády na Korejském poloostrově a v severovýchodní Asii. Jde o udržení míru a stability. Budoucnost tohoto paktu musí projednat Jižní Korea a USA, ne USA a KLDR,“ řekl prezident pro singapurský deník Straits Times.

Video Mučící praktiky v KLDR - Liveleak.com
360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa