Vrátí malé děti migrantům? Aktivisté v USA varují před potížemi a čekají prodlení

Autor: ČTK - 
12. 7. 2018
11:11

Děti mladší pěti let, které byly odloučeny od rodičů po nelegálním překročení hranice do USA, budou do dnešního rána amerického času rodičům vráceny, uvedl zdroj z administrativy amerického prezidenta Trumpa. Americká unie občanských práv (ACLU), která Trumpovu administrativu kvůli oddělování dětí od rodičů napadla u soudu, toto středeční tvrzení vlády zpochybnila. Informovala o tom agentura Reuters.

„Vyjádření (vlády) je přinejmenším vágní,“ uvedl za ACLU Lee Gelernt. Připomněl, že soud vládě nařídil vrátit děti mladší pěti let rodičům do úterý. „Víme, že termín nesplnili,“ dodal Gelernt. Pro zbytek odloučených dětí stanovil soud termín navrácení rodičům do 26. července.

Od počátku května, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zahájila politiku nulové tolerance vůči nelegální migraci, bylo od rodičů podle americké vlády odloučeno více než 2300 dětí, které skončily v detenčních zařízeních. Zpravodajský server BBC napsal, že se jejich počet blíží třem tisícům.

Navracení bude složité

Poté co média zveřejnila záběry dětí umístěných v zamřížovaných celách, vyvolal tento postup ve Spojených státech vlnu kritiky. Trump v červnu vydal nařízení ukončující tuto spornou praxi.

Vláda po rozhodnutí soudu uvedla, že jej nelze aplikovat u všech dětí – rodiče některých z nich byli mezitím deportováni, jiní spáchali vážné zločiny, další jsou podezřelí ze sexuálního zneužívání, někteří jsou stále ve vazbě kvůli nelegálnímu překročení hranic, jeden rodič trpí nakažlivou nemocí. Pět dětí bylo odebráno osobám, které nejsou jejich rodiči.

Podle Úřadu pro zdraví a lidské služby (HHS) se může k rodičům vrátit 75 ze 102 dětí mladších pěti let. Dnes má vláda soudu předložit hlášení, jak probíhá vracení mladších dětí a zda stihne druhý stanovený termín. Potíže, s jakými se americká vláda potýká už nyní, podle agentury Reuters indikují, že Trumpova administrativa nestihne ani druhý termín, který se týká podstatně vyššího počtu dětí.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa