Měří 140 centimetrů a chtěla učit. „Jste moc malá, nedosáhnete na tabuli,“ odmítly ji úřady

Čínská učitelka (ilustrační)
Autor: dj - 
4. 7. 2018
16:05

V mnoha čínských provinciích pro učitele stále platí přísná omezení, a to nejen co se jejich vzdělání týče. Aby se člověk mohl stát v zemi učitelem, musí být vyšší než 150 centimetrů. Na toto nařízení doplatila drobná Číňanka se 140 centimetry, která tak kvůli tomu práci nedostane, informoval zpravodajský server Šen-si News.

Žena, kterou média oslovují jako Slečna Li, sdělila, že jí univerzita oznámila, že se nemůže stát učitelkou, protože je moc malá a nesplňuje vyhlášku, která po pedagozích vyžaduje výšku alespoň 150 centimetrů. Li získala značnou podporu na sociálních sítích, kde lidé nařízení označili za diskriminaci.

Li pochází z provincie Šen-si, kde na tamní univerzitě studuje v poslední ročníku magisterského studia obor Anglický jazyk. V květnu, krátce před ukončením školy, jí však oznámili, že se v Šen-si nemůže ucházet o žádné učitelské místo. V provincii platí, že ženy musí mít víc než 150 centimetrů, muži pak 155 centimetrů a víc. Výjimka se uděluje do 5 centimetrového rozdílu a pouze učitelům do mateřských škol.

Učitel musí dosáhnout na tabuli

„Za čtyři roky studia nikdo nepostřehl, že učitelské zaměstnání má výškový limit,“ řekla Li novinářům z Šen-si News. „Zcela to zničilo mé sny,“ dodala. Univerzita se ke kritice nařízení nijak nevyjádřila. Nicméně Šen-si není jedinou provincií, kde toto pravidlo platí. Úřady tvrdí, že učitelé musí být vysocí, aby zaujali žáky a dosáhli na tabuli.

V posledních měsících vyhláška ale sklidila obrovskou kritiku a v S’-čchuanu, Ťiang-si a v Kuang-si ji díky tomu už zrušili. Na čínské sociální síti Sina Weibo se tisíce lidí postavily za Li s tím, že skutečným měřítkem by měly být „talent, morální hodnoty a schopnost naučit“. Další znechutil přístup univerzity. „Uchazeči by se o výškovém omezení měli dozvědět ještě, než se na obor přihlásí,“ napsal jeden z uživatelů.

Škola není soutěž krásy

„Výška nijak nesouvisí s kvalitou učitele. Škola je vzdělávací instituce ne soutěž krásy,“ uvedl další. Ostatní mluvili o diskriminaci nejen malých lidí, ale také lidí, kteří se narodili s nanismem. „Nikdo nechce být trpaslík, ale to neznamená, že to nejsou lidé a že nemají stejná práva jako normální lidé,“ argumentují lidé.

Číňané protestují proti způsobu, jakým se v zemi vybírají učitelé. Úřadům záleží na výšce místo, aby zjišťovaly, zda je daný člověk vůbec způsobilý pracovat s dětmi. Zvláště poté, co se objevily případy, kdy učitelé v školkách týrali děti, například v mateřské školce v Pekingu dětem dávali léky na spaní. „Jak se takový člověk stane učitelem? Je proto, že má správnou výšku?“ ptají se lidé.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa