„Trpké ovoce“ brexitu: Britům zoufale chybí lidi, kteří by sklidili úrodu

Autor: base, ČTK - 
6. 6. 2018
21:54

Agentury, které shánějí sezonní pracovníky do zemědělství v Británii, mají problém sehnat dostatek lidí na sběr letošní úrody. Oznámil to svaz těchto pracovních agentur. Podle webu BBC pochází 99 procent sezonních pracovníků na britských farmách z východní Evropy a dvě třetiny z nich jsou z Rumunska a Bulharska. Do Anglie na sklizeň úrody vyráželo dříve i hodně Čechů. Zájem Východoevropanů o práci v Británii poklesl po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie.

Podle Národního zemědělského svazu loni poklesl počet sezonních zaměstnanců o 17 procent a část úrody kvůli tomu shnila nesklizená.

Náborová agentura působící v Rumunsku zajišťuje zaměstnance pro 80 britských farem. V příštích měsících musí najít 4000 lidí na sběr jahod, malin, jablek a hrušek. Zájemců je ale málo a agentura obvolává své klienty v Británii, aby jim sdělila, že nezajistí dostatek personálu.

Estera Ameszová z vedení agentury řekla, že zájem o práci v Británii prudce opadl kvůli nadcházejícímu brexitu a že klíčovým důvodem je pokles kurzu libry. Dalším faktorem je nejistota, protože lidé nevědí, jaké dokumenty potřebují. „V Bukurešti před naší kanceláří stávaly fronty, denně přicházelo 30 až 40 lidí. Dnes, pokud je dobrý den, jich přijde hrstka. Brávali jsme jenom ty nejlepší, teď vyškrabáváme dno hrnce,“ řekla Ameszová.

Agentura měla ve zvyku kontrolovat případnou trestní minulost zájemců a nechala uchazeče podstoupit test manuální zručnosti. Ameszová řekla, že nyní se kritéria rozvolnila a že stačí, když mají zájemci dvě ruce a dvě nohy. Agentura také začala vyjíždět na rumunský venkov a sama pracovníky vyhledávat.

Video Sklizeň úrody v brněnském kraji - Hynek Zdeněk
1080p 720p 360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
hejpockej ( 7. června 2018 04:48 )

Brexit s tim nema nic spolecneho, takze nepropagujte ze odchod z unie je spatny. Anglie predtim nebyla v Unii a problemy s lidma na praci nemela. Za prve, prace nato jaka je to otrocina, je malo placena. S lidmi se zachazi jak podranym dobytkem. Ubytovani jak pro prasata. Kdo tam byl jednou, a zkusil co to obnasi, uz tam znovu nepojede. Za druhe, Aglie je diky muslimum nebezpecna, lidi se boji aby nedopadli jako Cech kteryho tam Britove zabili retezem od kola, a britsky soud vraha osvobodil, protoze vychodni blok jsou pro ne podradny povl.

wp2t ( 6. června 2018 23:15 )

Jak je to možný, že tam chybí pracovní síly, vždyť tam je tolik muslimů na dávkách. Že oni pracovat na nějaký plantáži nebudou? Aha, ale ty ve Francii a Německu a Belgii a Holandsku a Itálii, ti už za ty dva roky od tý největší vlny všichni pracují, že jo. Nebo je pravda že jen těch pět procent zaměstnaných jako překladatelé v ubytovnách pro ostatní příchozí? To není možný, takhle strašně by nám přece Anděla nelhala.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa