Miliardář Soros utíká se svou nadací před Orbánem. Stěhuje ji do Berlína

Autor: ČTK, dj - 
15. 5. 2018
07:45

Nadace Open Society Foundation (OSF) amerického finančníka maďarského původu George Sorose odchází z Budapešti do Berlína. A kvůli represivnímu tlaku vlády premiéra Viktora Orbána  OSF to v úterý oznámila na svém webu s tím, že bude nadále v Maďarsku podporovat občanské skupiny pečující o kulturu, svobodu tisku, transparentnost, vzdělání či zdravotní systém.

V pondělí Orbánova vláda informovala parlamentní výbor pro spravedlnost, že chce ještě více zpřísnit sporný návrh zákona, který má mimo jiné zavést tvrdší pravidla pro činnost nevládních organizací. Zákonu se přezdívá Stop Sorosovi.

„Open Society Foundations přesouvá své mezinárodní aktivity koordinované z Budapešti a také zaměstnance do německého hlavního města Berlína, neboť v Maďarsku čelí rostoucím represivním v rámci politického a právního prostředí,“ uvedla nadace v prohlášení. „Rozhodnutí odejít z Budapešti přichází v době, kdy se maďarská vláda připravuje uvalit další omezení na nevládní organizace skrze balíček zákonů označovaný jako Stop Sorosovi,“ dodala OSF.

Boj vlády proti Sorosovi

Šéf OSF Patrick Gaspard prohlásil, že Orbánova vláda kvůli politické moci znevažuje práci nadace, překrucuje její poslání a potlačuje občanskou společnost. „Používá postup, který je v historii Evropské unie bezprecedentní,“ řekl Gaspard. Balík zákonů Stop Sorosovi pak označil za další krok dosavadního vládního počínání. „Je pro nás v Maďarsku nemožné dále chránit naše aktivity a náš personál od svévolných vládních zásahů,“ dodal.

Orbán před dubnovými volbami líčil Sorose prakticky jako hlavního nepřítele maďarského státu, který řídí masový příliv migrantů do Evropy. Útoky na filantropa ale pokračují i po volbách. Například maďarský provládní týdeník Figyelö minulý měsíc zveřejnil jména dvou stovek lidí ze skupiny, kterou Orbán označuje za „Sorosovu žoldáckou armádu“.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
ivoadler ( 15. května 2018 09:54 )

Tyhle neziskovky ať se starají o nějaký hospic, ale to né! Oni musí zasahovat do politiky! Pochopitelně bez politické odpovědnosti. Ať si založí politickou stranu, když chce mermomocí bojovat za obecné dobro.

feketeKarkulka ( 15. května 2018 09:30 )

 ORBÁN. Jediný co používá rozum.

junkiexl ( 15. května 2018 08:47 )

A stehuje se do Vychodniho nebo Zapadniho Berlina?

senil666 ( 15. května 2018 08:20 )

Soros je zlo. jeho síť má prsty všude. Neziskovky, EU, USA - demorkatická strana, dokonce i katiolická cirkvev. Dávejme si na něj pozor.Takže maďary chápu. http://www.epshark.cz/clanek/219/sorosuv-globalni-vliv_8

vog.ht ( 15. května 2018 08:18 )

Správně, dědku, u Makrely ti bude dobře Orbán je prostě dobrej!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa