Skripal tajně navštívil Prahu. Exšpion otrávený novičokem pomáhal tajným službám | Blesk.cz

Skripal tajně navštívil Prahu. Exšpion otrávený novičokem pomáhal tajným službám

Autor: jer - 
13. 5. 2018
15:40

Bývalý dvojitý ruský agent Sergej Skripal byl v minulosti tajně v Praze, tvrdí týdeník Respekt. Českou metropoli navštívil v roce 2012 a tajné služby si jeho pomoc pochvalovaly, dodává list, podle kterého další setkání se zpravodajci proběhlo pak v Británii. Skripala (66) a jeho dceru Juliji (33) letos v březnu v britském Salisbury otrávil paralytickým jedem novičok zatím neznámý pachatel.

Sergej Skripal do roku 1995 pracoval jako agent Ruska, poté ale začal pracovat pro Západ. Po roce 2010 měl s britskou tajnou službou MI6 spolupracovat na odhalování ruských špionů, rekapituluje Respekt. Za tímto účelem měl pomáhat i spojencům Británie, včetně České republiky.

Prahu Skripal navštívil minimálně jednou v roce 2012. Jeho návštěva Česka byla údajně pro tajné služby přínosem. Podle Respektu se se Skripalem zástupci českých bezpečnostních složek setkali také v Británii.

Na Skripala a jeho dceru byl 4. března spáchán atentát. Vyšetřování útoku stále probíhá. Skripal i dcera Julija atentát přežili. Jed novičok byl v malém množství na klice jejich domu. Premiérka Británie Theresa May z otravy obvinila Rusko.

V reakci na útok Británie vyhostila přes 20 ruských diplomatů. Podobný krok učinily tři desítky zemí, včetně České republiky a USA. Celkem se jednalo o více než 150 ruských diplomatů. Rusko reagovalo vypovězením stejných počtů diplomatů.

Video S prezidentem v Lánech - blok o Rusku a špionech - Blesk TV
1080p 720p 360p

Generální ředitel Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmet Üzümcü uvedl, že podle jejich analýz bylo k otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala (66) a jeho dcery Juliji (33) použito 50 až 100 gramů paralytického jedu novičok v tekuté formě. Pro laboratorní účely se této látky vyrábí výrazně méně.

Prezident ČR Miloš Zeman minulý týden oznámil, že jed novičok se v malém množství vyráběl i v České republice. Rusové již dříve uvedli, že novičok se vyrábí v řadě jiných zemí, mezi které mělo patřit i Česko.

„Byl u nás vyráběn a testován novičok, byť v malém množství, a poté zničen. Víme kde a víme kdy a je pokrytectví předstírat, že nic takového nebylo,“ řekl Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov.

Zemanovy výroky odsoudila většina českých politiků, odmítavě se vyjádřila i ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO). „ČR se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám a pokud se testují, hned poté jsou zničeny. Na území ČR nyní žádný novičok není,“ uvedla.

„Novičok podle mých informací je látka, která se skládá z asi deseti různých látek. Já jsem to zaznamenal včera, je to překvapující hlavně z pohledu toho, že jedna služba tvrdí něco a ty další služby tvrdí něco jiného, takže se jich musíme zeptat, jak to vlastně myslely, protože já takovou informaci nemám,“ uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Doporučujeme
victor1 ( 14. května 2018 13:56 )

Lžou politici,samozřejmě ti západní.

victor1 ( 14. května 2018 13:54 )

Skripala (66) a jeho dceru Juliji (33) letos v březnu v britském Salisbury otrávil paralytickým jedem novičok zatím neznámý pachatel. ========================= Jak neznámý pachatel?Však ti blbý Angláni hlásili,že to zrobili Rusáci a to ještě nevěděli vůbec nic.Ti blbý Angláni jsou tací hajzli,že horší už jsou jenom Amíci.Tupí Angláni to udělali,aby vyostřili vztahy z Rusáky.Samozřejmě na příkaz Amíků.Všichni to vědí,ale Čecháčci byli málem první v anglické řiti a přitom vědí howno.

doktormediciny ( 13. května 2018 20:00 )

Ad Snehulak...Je to skoto k zasmani/ krome te otravy/ Takove informace se snaD NEMOHOU DOSTAT VEN..

janadruhou ( 13. května 2018 18:09 )

Navstivil Prahu, ale byl z toho pobytu fakt otraveny...

snehulak ( 13. května 2018 17:18 )

Prdlajs, byl si pro protijed na Novičok, protože jinak by byl už dávno po kremaci. (Ale protijed na něj neexistuje, tak kdo tu lže, vědci, politici, propaganda?)

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa