Trump chtěl poslat rakety i na ruské základny. „Povede to k válce,“ odrazoval ho tým

Autor: dj - 
17. 4. 2018
12:50

Původní plán protiúderu v Sýrii byl mnohem více zničující. Americký prezident Donald Trump zvažoval zhruba „třikrát větší“ útok, zasaženy měly být i základny s ruským protivzdušným obranným systémem. Od toho ale prezidenta odradil jeho ministr obrany James Mattis, napsal deník The Telegraph.

Pentagon Trumpovi předložil tři možnosti, jak odpovědět na chemický útok v Dúmě, při kterém v sobotu 7. dubna zahynulo 75 lidí a stovky jich byly zraněny. První z nich byla nejopatrnější a jednalo se čistě o útok na sklady chemických zbraní, druhá varianta k tomu zahrnovala bombardování vojenských základen.

Video Rakety USA, Británie a Francie udeřily na Asadův režim. - Twitter / MohammadiRashid a ČTK
360p

Třetí z navržených řešení by bylo pro syrského prezident Bašára Asada a jeho vojenské síly zcela zdrcující. Zásah by nebyl veden jen proti jeho vojenským základnám, ale také proti těm ruským, které jsou v zemi situované a které jí poskytují protiraketovou ochranu. Takový útok by byl třikrát větší než ten, který Spojené státy, Francie a Velká Británie v sobotu 14. dubna podnikly.

Ruské a íránské cíle

Západní státy dlouho o chystané protiakci jednaly a plánovaly ji. Podle zdrojů chtěl prezident Trump zasáhnout i ruské a íránské cíle, tedy Asadovy největší spojence. Prezident za podpory Nikki Haleyové, americké velvyslankyně při OSN, trval na masivním útoku. Nakonec bylo na Sýrii vypáleno 105 střel a zasaženy byly syrské základny a sklady jejich chemického arzenálu.

Ministr obrany Mattis totiž vyzval k opatrnosti, napadení Rusů a Íránců by podle něj vedlo k rychlé eskalaci a válce, popsal novinářům situaci z poradních sněmů jeden z jejich zdrojů. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová se otázkám na úder proti ruským a íránským cílům vyhýbala. „Projednávalo se několik možností. Podrobnosti dalších navrhovaných řešení s vámi nebudu rozebírat,“ sdělila tisku.

„Všechny plány zůstávají na stole, pokud Sýrie a její ruští a íránští spojenci neukáží snahu situaci zlepšit, přistoupíme k nim,“ uvedla Sandersová. „Nemůžu vám říct víc než to, že všechny naše cíle byly zasaženy,“ dodala.

Všechny rakety zasáhly všechny cíle

Rusko a Sýrie trvají na tom, že většinu ze 105 raket se jim podařilo sestřelit. Trump to ale odmítá. „Vystřelili jsme přes 100 střel, žádnou nesestřelili. Jejich vojenské vybavení moc nefunguje, jak byste jinak vysvětlili, že jsme všechno zasáhli?“ prohlásil americký prezident.

 

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
terezkaterka33333 ( 20. dubna 2018 21:09 )

Americký pošahaný vypatlanec je debil a zločinec, ktorý vraždí nevinných ľudí po celej zemeguli.

satanas ( 18. dubna 2018 10:46 )

Kacer je "Blondyn"!

satanas ( 18. dubna 2018 08:25 )

Je ostuda byt dnes Cechem a nechat si diktovat vrahy z Wall streetu a jak dlouho mbude jestev trvat nez pochopite ze tyhle zlocince co dnes maji plne tlamy demokracie cesko vedou do zahuby nesmite volit?

ganzanie ( 17. dubna 2018 19:49 )

válkou-

ganzanie ( 17. dubna 2018 19:45 )

před vákou vůbec nevíš jaké odkud jsou zbraně kdy česká republika jim dává také arzenál zbraní za tiché dohody furt jenom prskáš tak někam jinam vlítni než na bulvár

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa