Odpor Moskvy neuspěl. Ruskou zlost po úderu na Sýrii tlumí šéf OSN

Autor: jer, ČTK - 
14. 4. 2018
19:35

Rada bezpečnosti OSN nepřijala rezoluci odsuzující noční útok USA, Francie a Británie na Sýrii. Navrhovatelem bylo Rusko, které sobotní mimořádné zasedání svolalo. Generální tajemník OSN António Guterres na úvod zasedání vyzval členy rady, aby zachovali umírněnost a vyvarovali se vyhrocování situace v Sýrii. Úder byl odvetou za chemický útok na syrskou Dúmu.

Noční údery byly odvetnou akcí za údajný chemický útok na syrskou Dúmu. Podle Západu ho provedl syrský režim, což ale Damašek i spojenecké Rusko odmítají.

Guterres vyzval státy, aby se vyvarovaly akcí, které by mohly situaci vyhrotit a způsobit další utrpení Syřanům. Sdělil také, že v Sýrii jsou už mezinárodní vyšetřovatelé a jsou připraveni odjet do Dúmy a okolnosti útoku ze 7. dubna vyšetřit.

Rusko noční údery odsoudilo. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v neděli v radě řekl, že USA a jejich spojenci projevili naprostou lhostejnost k mezinárodnímu právu. Útok byl podle něj napadením suverénního státu a ohrozil snahu OSN o řešení syrské krize.

Video Rakety USA, Británie a Francie udeřily na Asadův režim - Twitter / MohammadiRashid a ČTK
360p

Rusy podpořila jen Čína a Bolívie

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová ale řekla, že údery byly velmi přesně naplánovány tak, aby se na minimum omezilo nebezpečí civilních obětí. Podle ní byly údery odůvodnitelné a USA budou nadále pronásledovat kohokoli, kdo použije chemické zbraně.

Anketa
Souhlasíte s raketovým útokem USA, Británie a Francie na Sýrii?
počet hlasujících: 11090

Rusko v sobotu v radě nechalo kolovat návrh rezoluce, která odsuzuje „agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN“. Moskva si přála, aby se o rezoluci hlasovalo. Pro přijetí je zapotřebí nejméně devět z 15 hlasů v radě a vetovat nesmí ani jeden z pěti stálých členů rady, z nichž tři - USA, Británie a Francie - jsou země, které na Sýrii zaútočily. Pro text hlasovaly kromě Ruska ještě Bolívie a Čína, osm zemí bylo proti a čtyři se zdržely.

Lavrov: Úder byl nelegální a nepřijatelný

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru poskytnutém listu Kommersant řekl, že Rusko je v kontaktu se Spojenými státy i dalšími zeměmi, které se podílely na raketovém útoku proti cílům v Sýrii. Moskva má podle něj zájem na spolupráci s Washingtonem při řešení syrské krize.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil noční údery na Sýrii za nelegální a nepřijatelné.

Doporučujeme
satanas ( 15. dubna 2018 09:47 )

CO zeres, -ole, ze ztebe pada takovej "Verbalni prujem"?

poblion ( 15. dubna 2018 07:37 )

Jsou to zmetci v čele s předposraným Babišem a zasranem Stropnickým!

gladio ( 15. dubna 2018 06:58 )

USA a NATO ,Izrael jsou nástupci hitlerovského Německa se vším všudy ,už za okupaci Iráku,Srbska, Lybie, bez mandátu OSN měly být souzeni jako váleční zločinci a postaveni mimo zákon, samozřejmě kdy hitleři okupanti mají právo veta v OSN potom OSN postrádá smysl, reakce Ruska na raketový útok https://www.youtube.com/watch?v=OzEU2iA0tdU

MarkusHermann ( 15. dubna 2018 05:39 )

Nejdříve to grázlové rozbombardují a poté to budou vyšetřovat.

santixkauz ( 15. dubna 2018 04:46 )

táhni ho blborusácka kriple

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa