Británie řeší smrt dalšího Rusa. Přítele kritika Kremlu našli mrtvého se stopami škrcení

Autor: ČTK, Mii - 
13. 3. 2018
18:17

Uprostřed vyšetřování, kdo stojí za otravou ruského exšpiona Sergeje Skripala v britském Salisbury, musí Britové řešit smrt dalšího Rusa. Ve svém domě byl nalezen mrtvý přítel ruského miliardáře a ostrého kritika Kremlu Borise Berezovského Nikolaj Gluškov, napsal britský deník The Guardian. Berezovskij záhadně zemřel už před pěti lety. Případu Gluškovovy smrti se ujali detektivové protiteroristické brigády, a to z preventivních důvodů právě kvůli jeho minulosti a okolí, upozornila londýnská metropolitní policie.

Gluškovovo tělo objevila dcera v jeho domě v Londýně v pondělí v noci. Příčina jeho smrti není zatím jasná, ale podle ruského listu Kommersant měl pohmožděný krk jako od škrcení. O smrti 68letého bývalého Berezovského spolupracovníka informoval na Facebooku zakladatel listu Moscow Times Damian Kudrjavcev.

Britská policie označuje Gluškovovu smrt zatím za nevysvětlenou, dokud nebude brzy provedena pitva. Zároveň uvedla, že neexistuje přímý důkaz, že by jeho smrt měla souvislost s otravou bývalého ruského agenta v britských službách Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Kommersant nevylučuje sebevraždu.

Gluškov byl v 90. letech náměstkem generálního ředitele ruských státních aerolinek Aeroflot, které podle obvinění Moskvy spolu s Berezovským údajně připravil o stamiliony dolarů. Gluškov byl v roce 1999, kdy se Berezovskij nepohodl s Vladimirem Putinem a uprchl do Británie, obviněn z praní špinavých peněz a podvodů. Ve vězení strávil pět let a propuštěn byl v roce 2004. Poté se odstěhoval také do Británie, kde dostal politický azyl.

Podle The Guardian Gluškov poskytl v roce 2011 důkazy místnímu soudu ve prospěch Berezovského v jeho podnikatelském sporu s dalším ruským oligarchou Romanem Abramovičem, který s Putinem naopak udržuje dobré vztahy. Berezovskij obvinil Abramoviče, že ho obral v přepočtu o pět miliard dolarů.

Berezovského tělo bylo v roce 2013 nalezeno oběšené v jeho domě. Gluškov vždy pochyboval o tom, že by Berezovskij spáchal sebevraždu. „Děje se mu moc smrtí ruských imigrantů,“ řekl tehdy.

Berezovskij se přátelil s bývalým ruským agentem Alexandrem Litviněnkem, který zemřel v roce 2006 na otravu radioaktivním poloniem. I za jeho smrt nese podle Británie odpovědnost Rusko.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
avatar avatar ( 20. března 2018 10:45 )

Je to směšné. Proč Britové nepozvou ruskou stranu k vyšetřování? Ostatně podle mezinárodních dohod by měli. Ale oni nechtějí a raději vynáší soudy bez soudu... Kolébka demokracie jak vyšitá.

flesch2z ( 13. března 2018 20:27 )

 A Navalnyj pořád žije. Putin by ho měl pustit do Británie, jenže Navalvyj asi nechce, ví co by ho tam potkalo, anebo ještě není oligarchou? Pak by mu měla EU, nebo Soros přispět něco navíc.

flesch2z ( 13. března 2018 20:21 )

Jasný Putinův podpis.......Byl jsem zde, Fantomas. Proč ruští oligaschové zdrhají do Británie, když je tam Putin vraždí? Doma je jen zavře. Asi by je zabil všude, jen ne v Rusku.

starypes ( 13. března 2018 19:07 )

Smutné rozloučení s kamarádem: Chuj s ním !!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa