V USA suspendovali kouče krasobruslení 20 let po obvinění z obtěžování svěřenců

Autor: ČTK, AKu - 
12. 3. 2018
18:12

Krasobruslařský kouč Richard Callaghan, který v roce 1998 dovedl Američanku Taru Lipinskou k olympijskému zlatu, byl  suspendován v souvislosti s nařčením ze sexuálního obtěžování. Bezmála dvacet let po obvinění ze strany jeho chlapeckých svěřenců bylo rozhodnuto, že se nesmí do skončení nového vyšetřování představit při soutěžích ani pracovat pro americké krasobruslařské kluby.

 

Callaghan se dostal na seznam potrestaných a suspendovaných osob, který vytvořilo Americké centrum pro bezpečný sport, v němž zasedají zástupci svazu a olympijského výboru. Národní krasobruslařský svaz to potvrdil.

V roce 1999 deník New York Times publikoval reportáž, v níž bývalý svěřenec a pozdější asistent Craig Maurizi obvinil Callaghana, že ho přiměl k nevhodné sexuální aktivitě v době, kdy mu bylo patnáct let. Callaghan, jenž vedl také mistra světa z roku 1996 Todda Eldredge, byl tou dobou třicátník.

 

Callaghan podle Mauriziho zneužíval svou autoritu. Sexuálně ho prý obtěžoval do 22 let a pak občas ještě dalších dvanáct let. „V té době jsem si myslel, že to bylo dobrovolné. Ale když se na to podívám zpětně, tak si nemyslím, že by to dobrovolné bylo. Nezáleží na tom, jak starý je student a jestli je to chlapec nebo dívka, ale trenér by nikdy neměl mít sex se svým svěřencem,“ řekl deníku New York Times v roce 1999. Nyní je mu 56 let a je trenérem amerických olympioniků.

V roce 1999 podal proti Callaghanovi obvinění ze sexuálního obtěžování, které však bylo o několik měsíců později odloženo. Callaghan nařčení odmítal a tvrdil, že je motivované Mauriziho snahou přetáhnout mu krasobruslaře. Callaghana ale z nevhodného chování obvinili ještě další dva svěřenci.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa