Po šesti měsících je německá koalice na papíře. Merkelová jde počtvrté do toho

Autor: ČTK - 
12. 3. 2018
15:32

Zástupci konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) v pondělí v Berlíně podepsali koaliční smlouvu. Stalo se tak téměř šest měsíců po parlamentních volbách. Velká koalice pod vedením kancléřky Angely Merkelové vzniká už potřetí za poslední čtyři volební období. Třiašedesátiletou političku do čela německé vlády počtvrté v řadě zvolí Spolkový sněm ve středu. Ve stejný den složí přísahu i ministři.

Svůj podpis pod trojici exemplářů koaliční smlouvy, kterou strany dojednaly 7. února, dnes vedle předsedkyně CDU Merkelové připojili také šéfové CSU a SPD Horst Seehofer a Olaf Scholz, generální tajemníci trojice stran i předsedové jejich poslaneckých frakcí.

„Tato smlouva přináší zcela konkrétní zlepšení pro lidi, vyjádřila své přesvědčení Merkelová, která zdůraznila chystané změny v rodinné politice, školství nebo pečovatelství. „Jsem toho názoru, že to je koaliční smlouva pro obyčejné lidi,“ podotkl v podobném duchu Seehofer. „Myslím si, že je dobré, že skončí dlouhé období nejistoty,“ poznamenal zase Scholz k povolebnímu jednání, které překonalo všechny dosavadní časové rekordy.

Vytváření vlády se protáhlo i proto, že Merkelová po zářijových volbách usilovala o vznik dosud nevyzkoušené koalice se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými. Po listopadovém krachu jednání se ale znovu obrátila na SPD. Sociální demokraté sice po parlamentních volbách, v nichž stejně jako CDU/CSU výrazně oslabili, pokračování velké koalice vylučovali, nakonec se pro ni ale znovu rozhodli ve vnitrostranickém referendu.

Velká koalice, která do roku 2005, kdy se Merkelová stala kancléřkou, na spolkové úrovni vznikla jen jednou, se tak stává zcela běžnou součástí německého politického systému. Někteří odborníci i politici mají ale obavu z toho, že dlouhodobá vládní spolupráce dvou nejsilnějších uskupení může vést k posilování okrajových stran, jako je protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která je už v současném parlamentu třetí nejsilnější.

Politici CDU/CSU a SPD i proto zdůrazňují, že nová vláda nebude jen pokračováním té dosavadní. Dosáhnout toho chtějí i personálními změnami v kabinetu, v němž vedle Merkelové na svých postech zůstane jen dvojice ministrů.

Doporučujeme
georg7 ( 14. března 2018 11:27 )

Prasiva DIKTATORKA Adolfa Merkel je nestestim pro celou Evropu !!!

pepsl ( 12. března 2018 15:59 )

zlocinechavel ( 12. března 2018 15:57 )

Masochistický, totálně vymaštěný národ dnes už ne Němců,neschopný ubránit si vlastní zemi před totální destrukcí... Otto von Biscmark se musí obracet v hrobě. Znovuzvolení této potkaní fašistické staré feny je zároveň obrovským nebezpečím pro celou Evropu. Naše země, spolu s ostatními státy Visegrádske čtyřky se musíme více semknout a spolupracovat s nejbohatší zemí světa Ruskem, jehož prezident pan Vladimír Putin je velmi moudrý člověk a skvělý politik, tohle je naše jediná záchrana a obrana před eurofašistickými sv.. iněmi Merkelovou, Junckerem, Macronem, Schulzem a stovkou dalších prasivych figur, které jako na dratkach vodí malá tlupa představitelů největšího zla na planetě - Soroše a spol.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa