Vietnamci unesenému v českém autě na trest jeden život nestačí. Dostal 2x doživotí

Autor: ČTK, var - 
5. 2. 2018
11:12

Někdejší vietnamský poslanec a manažer státní ropné firmy PetroVietnam, kterého loni v létě unesli vietnamští agenti z Berlína, byl v pondělí ve Vietnamu odsouzen k doživotnímu trestu vězení za zpronevěru. Stejný trest dostal Trinh Xuan Thanh již před dvěma týdny v jiném procesu. Informovala o tom agentura AP.

Trinh Xuan Thanh stál v čele společnosti PetroVietnam Construction. V dvoutýdenním procesu, který vyvrcholil pondělním odsouzením na doživotí, byl shledán vinným ze zpronevěry 622 000 dolarů (12,6 milionu Kč) určených na realitní projekt dceřiné společnosti. Sedm dalších obžalovaných dostalo tresty od šesti do 16 let vězení.

Thanh veškerá obvinění popřel, ale výpovědi dalších obžalovaných a svědků poskytly dostatečné důkazy, aby byl usvědčen, napsal vietnamský tisk.

Před dvěma týdny dostal Thanh doživotní trest v jiném procesu, v němž byl usvědčen ze zpronevěry 178 000 dolarů (3,6 milionu Kč) na výstavbu tepelné elektrárny. Spolu s ním byl v tomto procesu souzen také bývalý člen nejužšího vedení vládnoucí komunistické strany Dinh La Thang, kterého soud poslal na 13 let za mříže. Podle tiskových agentur byl po desetiletích prvním členem mocného politbyra, který v zemi stanul před soudem.

V pondělí byl kromě Trinh Xuan Thanha odsouzen za korupci k devíti rokům vězení také Dinh Manh Thang, bratr bývalého člena politbyra komunistické strany Dinh La Thanga.

Únos českým autem

Trinh Xuan Thanh byl podle Německa loni na konci července za bílého dne unesen agenty vietnamských tajných služeb v centru Berlína v automobilu. Ten měl českou státní poznávací značku, uvedl tehdy Vietnamcův německý právník. Dvaapadesátiletý bývalý manažer PetroVietnamu a komunistický poslanec žádal v Německu o azyl. Hanoj tvrdí, že se ale nakonec sám vydal vietnamským úřadům.

Potírání korupce je prý politicky motivované

Protikorupční tažení ve Vietnamu nabralo na síle v loňském roce poté, co generální tajemník komunistické strany Nguyen Phu Trong zvítězil ve vnitrostranickém mocenském boji s někdejším premiérem Nguyen Tan Dungem, uvedla agentura AP. Kritici vlády ale mají za to, že potírání korupce je přinejmenším částečně politicky motivované a namířené proti lidem blízkým bývalému premiérovi Nguyen Tan Dungovi.

Ve velkém procesu týkajícím se státního podniku PetroVietnam bylo souzeno 22 osob, včetně řady manažerů PetroVietnamu a bankéřů, kteří čelili obviněním z korupce a špatného řízení.

V Ho Či Minově Městě nyní probíhá jiný velký proces, v němž je souzeno 46 obviněných, převážně také podnikatelů a bankéřů, napsala agentura AP.

Video Unikátní záběry: Televizní helikoptéra objevila unesenou holčičku (3) - Reuters
1080p 720p 360p

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa