„Horní hranice pro uprchlíky nebude.“ Schulz jde jednat o vládě s Merkelovou

Autor: ČTK,zzu - 
21. 1. 2018
16:45

Se sociální demokracií (SPD) ve vládě nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl v neděli předseda strany Martin Schulz. V projevu na sjezdu SPD v západoněmeckém Bonnu také uvedl, že chce s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové o migraci i jiných tématech dále jednat a prosadit více ze sociálnědemokratických priorit. Němečtí sociální demokraté se po několikahodinové debatě shodli, že zahájí s CDU/CSU koaliční rozhovory o vládě.

„Jde o otázku, jestli budou koaliční rozhovory, nebo nové volby. Můj postoj v této otázce je zcela jasný. Nemyslím si, že jsou pro nás nové volby dobrou volbou,“ řekl Schulz v asi hodinovém projevu 600 delegátům.

V sociální demokracii panují na pokračování velké koalice značně odlišné názory, což ukázalo i dnešní hlasování, v němž se pro zahájení koaličních rozhovorů vyslovilo 362 delegátů, a proti nim 279. Další velká koalice se tak zase o krok přiblížila. Vzniknout by podle nejčastějších odhadů mohla v březnu, jisté to ale ještě zdaleka není.

Vyjednávání o konkrétní podobě koaliční smlouvy by mělo začít v příštích dnech. Když SPD a CDU/CSU dospějí k dohodě, bude ji ještě muset schválit vnitrostranické referendum sociálních demokratů. Jeho souhlas je ale podle pozorovatelů nejistý, protože řadoví členové strany jsou k pokračování velké koalice ještě skeptičtější než delegáti, kteří dnes hlasovali na sjezdu.

Schulz jde velké koalici naproti

Schulz je na rozdíl od mnoha kritiků přesvědčen, že by SPD měla učinit další krok k pokračování velké koalice, protože v sondovacích rozhovorech, které předcházejí vlastnímu koaličnímu vyjednávání, dokázala prosadit dost ze svého programu. Předseda sociálních demokratů zdůraznil například oblasti školství, pečovatelské služby, boje proti dětské chudobě nebo evropské politiky.

Počítá navíc s tím, že se SPD v rozhovorech o konkrétní podobě koaliční smlouvy podaří prosadit i další priority. „Budeme do posledního dne bojovat za výsledky, s nimiž můžeme s dobrým svědomím předstoupit před naše členy,“ prohlásil. Konkrétně zmínil například zdravotnictví, otázky pracovního trhu nebo migraci.

„Se sociálnědemokratickou stranou nebude v žádném případě žádná horní hranice pro uprchlíky,“ zdůraznil. SPD podle něj také prosadí více, pokud jde o slučování rodin migrantů.

Možnost požádat o azyl pro každého migranta

V sondovacích rozhovorech se strany dohodly na tom, že by do Německa nemělo přicházet více než 180 tisíc až 220 tisíc běženců ročně. Zároveň by ale každý migrant měl mít možnost podat žádost o azyl.

Schulz reagoval i na kritiky, podle nichž by další účast SPD ve velké koalici mohla vést k posilování stran na pravém okraji. „Kdo ale říká, že nové volby je také neposílí?“ ptal se spolustraníků. Nová vláda podle něj nemůže pokračovat tak jako dosud. SPD v ní musí být viditelnější a slyšitelnější než v minulosti. Ve vládě také podle Schulze musí být stejný počet mužů a žen.

Doporučujeme
kklx ( 22. ledna 2018 01:50 )

Ta spinava svi..ne,zlocinecka krysa Merkelova a jeji silena company chteji totalne znicit nejen Nemecko,ale i celou Evropu.Dokud tu pijavici nekdo nezavre do blazince i s Junckerem,Schulcem a spol,bude to horsi a horsi.My muzeme byt stastni a vdecni za to,ze mame v cele statu tak skveleho politika jakym pan prezident Milos Zeman bezesporu je a MUSI byt znovu zvolen,pro dobro nas vsech.

kalina107 ( 21. ledna 2018 22:31 )

homolka08 ( 21. ledna 2018 22:26 )

Inteligentní lidé volte Zemana,havloidi a vítači volte Drahoše.

homolka08 ( 21. ledna 2018 22:21 )

Další důvod proč musí být prezidentem Zeman.Drahoš by nedokázal čelit takovým psychopatům jako je Schulz,Merkelová,Macron,Juncker a další ,všichni tito šílenci by si Drahoše omotali kolem prstu,tak doufám,že voliči u nás otevřou oči a zvolí Zemana i přestože bratrstvo Drahoš,Horáček,Hilšer,Fischer a jejich stafáž Dejdar,Pavlica,Rychlík,Oszlý a podobní vítači a havloidi budou pokračovat v protizemanovské štvanici.

citrooon ( 21. ledna 2018 21:55 )

Jinak tento i další proimigrantští fanatici pochopitelně doufají, že u nás teď vyhraje Drahoš, stačí si přečíst zahraniční komentáře i vyjádření samotných politiků...

Zobrazit celou diskusi
Další videa