Na hotel Intercontinental zaútočili ozbrojenci. Zemřelo 18 civilistů

Autor: ČTK,zzu,ula - 
21. 1. 2018
18:55

Počet obětí nočního útoku na hotel Intercontinental v Kábulu se zvýšil na 14 cizinců a čtyři Afghánce. S odvoláním na prohlášení afghánského ministerstva vnitra o tom informovala agentura AP. Podle mluvčího úřadu bylo 11 cizinců zaměstnaných u společnosti KamAir, což jsou soukromé afghánské aerolinky. Ukrajina potvrdila šest svých mrtvých občanů. Česká diplomacie nemá žádné informace, že by mezi oběťmi byli Češi.

„Mezi oběťmi nejsou čeští občané,“ řekla Irena Valentová z ministerstva zahraničí. Praha byla kvůli útoku v kontaktu s českým zastupitelským úřadem v Kábulu. Jak Valentová dodala, ministerstvo důrazně nedoporučuje občanům ČR z důvodu dlouhodobě zhoršené bezpečnostní situace a vysokého rizika únosů do Afghánistánu cestovat.

Dalších deset osob utrpělo při útoku zranění, mezi nimi šest příslušníků bezpečnostních složek a čtyři civilisté. Podle nejmenovaných afghánských zdrojů, které citovala agentura Reuters, může být obětí až 30 a více.

K činu se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán. Jak oznámil ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin, mezi oběťmi je šest Ukrajinců. „Spolupracujeme s bezpečnostními silami v Afghánistánu na objasnění okolností tohoto teroristického činu,“ napsal šéf diplomacie na Twitteru.

Video Při útoku na Intercontinental zemřelo 18 civilistů. Hořela i kuchyně - Reuters

Afghánské speciální jednotky zachránily z hotelu přes sto lidí, včetně čtyř desítek cizinců. „Operace skončila, všichni útočníci jsou mrtví, zachráněno bylo 153 lidí, včetně 41 cizinců,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Nadžíb Daníš po více než dvanáctihodinovém zásahu. Mluvčí rovněž uvedl, že útočili tři ozbrojenci. Dva z nich bezpečnostní složky zastřelily už v sobotu večer a třetího v neděli ráno.

Někteří z přeživších se spustili z oken hotelů po svázaných prostěradlech. Obzvlášť v patrech, kde propukl požár, jim totiž hrozilo, že uhoří k smrti.

Ozbrojenci zaútočili na kábulský hotel Intercontinental, který mají v oblibě zahraniční turisté a diplomati, kolem 21:00 místního času (17:30 SEČ). Hotelovou kuchyni a čtvrté patro zachvátil požár.

Speciální jednotky poté postupovaly patro po patře a zachraňovaly hotelové hosty. Agentura Reuters uvedla, že se v hotelu měla dnes konat konference o informačních technologiích za účasti provinčních představitelů. Podle afghánského ministerstva telekomunikací tak v době útoku v hotelu bylo více než 100 inženýrů a expertů v oblasti IT. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

V Afghánistánu ale stojí za podobnými akcemi často radikální hnutí Tálibán. Terčem jeho ozbrojenců se stal stejný hotel už v roce 2011, kdy zemřelo 21 lidí včetně devíti útočníků. Hotel Intercontinental je jedním z hlavních luxusních ubytovacích zařízení v Kábulu a bývá využíván ke konferencím, jichž se účastní i vládní představitelé.

Doporučujeme
smeagol ( 21. ledna 2018 19:53 )

"... hrozilo, ze uhori k smrti." Ono se da uhoret jinak?

gabreta ( 21. ledna 2018 13:37 )

Tam teď bude levno. To je ideální destinace pro naše turisty!!!

prycsnima ( 21. ledna 2018 10:04 )

 Panelák hotel .😂 Kdo je slimákům chodí,sám sobě škodí.Brzy i ve vašem městě .vy už se o to postaráte ,vy drahouška voliči.

carmin ( 20. ledna 2018 22:26 )

V ČR byl odhalen druhý džihádista. Bezpečnostní expert k tomu říká jasné varování 7. 7. 2017 http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/V-CR-byl-pry-odhalen-druhy-dzihadista-Bezpecnostni-ex pert-k-tomu-rika-jasne-varovani-495141 Kalouskův želé soros STB bas rozděluje společnost ..na vítače islamistů, podporovače terorismu Mašínů ,kalouskovy mafiány aspol kdu, stopstan, bakalo,sekyro privatizační mafiánské kmotry VS zeman hájící zájmy čr patrioti, slušní občané V online publicistickém projektu DVTV, který vyrábí videoobsah pro Bakalovu Economii, došlo k majetkovým změnám. Z kola ven je editorka Lenka Titková Vinšová, zbylí vlastníci Daniela Drtinová, Martin Veselovský (oba na fotce), Jan Rozkošný a Jan Ouředník si rozdělili její podíl. Všichni čtyři majitelé tak vlastní po 25 procentech DVTV. výzva vědců za přijímání islámských teroristů www.vyzvavedcu.cz :: podepsán Drahoš bas ,Kocáb, Pánek, Bělobrádek, Putna ,Hřebejk,Rejžek Navrhuji, aby se Středoevropská univerzita ( SOROSOVA politická škola propagandy) přestěhovala do Prahy. Našla by zde důstojné podmínky, včetně zájmu Akademie věd o spolupráci. https://twitter.com/jiridrahos1/status/849283612243636224?lang=cs KALOUSKOVO STBÁCKÉ ŽELÉ BAS a jeho sponzoři a oblíbenci,Havel,Soros,Kalousek,Fiala,Bělobrádek,Bakala,Sekyra(kámoš mafiána Mrázka),privatizační mafiáni,sám řekl:: přijímejme islámské uprchlíky, podporuje terorismus vrahounů Mašínů,podporuje euro co nejdřív,chce sorosovu univerzitu v čr,je proti referendu,nosí falešné brýle mafiánští kmotři sponzoři kalouskova želé base drahoše ,vítače islámských teroristů ,loutku eu, usa, od, kdu, zel https://www.youtube.com/watch?v=SlAZNP32R5Y

Zobrazit celou diskusi
Další videa