Koncentrační tábory pro migranty? Ministr připomněl návrhem nacisty a pobouřil Rakousko

Autor: ČTK - 
12. 1. 2018
10:40

Na rakouské politické scéně vyvolal pobouření výrok ministra vnitra Herberta Kickla, který navrhl, aby se žadatelé o azyl v budoucnosti ubytovávali „koncentrovaně“ ve větších střediscích. Opoziční politici slova ministra protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) označili mimo jiné za „jazyk nacionálního socialismu“ a vyzvali ho, aby se omluvil, informovala agentura APA. 

Kinckl odmítl domněnku, že slovo zvolil záměrně s odkazem na nacistické koncentrační tábory. Dodal, že jím nezamýšlel nijak provokovat. Kickl, dlouholetý generální tajemník FPÖ a od prosince ministr vnitra, je považován za zastánce tvrdé linie v migračních otázkách. Často býval volebním manažerem své strany, jejíž slogany v minulosti vyvolaly řadu kontroverzí.

„Koncentrované“ tábory pro migranty

Na tiskové konferenci Kickl odmítl, že by chtěl žadatele o azyl v Rakousku sestěhovat do „masových ubikací“, vzniknout by podle něj ale měla „střediska se základním zaopatřením“. „Tato střediska se základním zaopatřením jsou jen termínem pro odpovídající infrastrukturu, v níž se nám podaří ty, kteří vstoupí do azylového řízení, odpovídajícím způsobem držet koncentrovaně na jednom místě,“ uvedl doslova Kickl.

Na dotaz novinářů, kterým slovo „koncentrovaně“ připomnělo nacistické koncentrační tábory, ale ministr odmítl, že by volbou slova zamýšlel provokovat.

Kritika opozice

Jeho výrok vyvolal protesty opozice. „Herbert Kickl zjevně stále nepochopil, že už není generálním tajemníkem FPÖ. Nyní nese zodpovědnost za republiku,“ uvedl sociální demokrat Max Lercher. Slova ministra označil za „ošuntělá a neslušná“.

Vídeňskou místostarostku a členku strany Zelených Marii Vassilakouovou výrok šokoval a označila jej za „vědomou formulaci, která má šířit strach“. Kicklova slova jsou podle ní „nesnesitelnou hrou s nejtemnější dobou naší historie“. Podle mluvčí opoziční strany NEOS Steffi Krisperové byl výrok vědomou provokací. Ministra vyzvala, aby se omluvil.

„Při užívání jazyka je třeba mít se na pozoru. Není lhostejné, jaká slova a formulace používáme. Formují naše vědomí a později naši realitu,“ uvedl dnes na Facebooku prezident Alexander Van der Bellen, aniž by přímo odkázal na Kicklův výrok.

Antisemitismus, rasismus a extrémismus

Minulý týden se kvůli svému vyjádření k tématu ubytování žadatelů o azyl terčem kritiky stal i předseda FPÖ a vicekancléř Heinz-Christian Strache. V rozhovoru uvedl, že by se uprchlíci mohli ubytovávat v kasárnách a uvažovat by se podle něj dalo i o zákazu nočního vycházení. Po kritice řekl, že se o „masových ubikacích“ neuvažuje a že kritici dělají „z komára velblouda“.

Vláda Rakouské lidové strany (ÖVP) a svobodných, jež vznikla po loňských říjnových volbách, má v programu mimo jiné zpřísnění migrační politiky.

Stranu založili nacisté

FPÖ vznikla v 50. letech ze Svazu nezávislých, v němž se organizovali bývalí nacisté. Jörg Haider, který stranu vedl v letech 1986-2000, proslul svými antisemitskými a xenofobními výroky. Izraelská vláda v roce 2000 Haidera označila za „nechtěnou osobu“.

Současný předseda FPÖ Strache se v minulosti snažil vytvořit obraz FPÖ jako umírněné strany, čas od času se ale na veřejnost přesto dostanou rasistické, xenofobní a antisemitské názory jejích členů. Podle kritiků je FPÖ nadále extremistickou stranou ve snaze dostat se k moci, ale navenek mírní své názory.

Doporučujeme
wfa01 ( 12. ledna 2018 12:59 )

SUPER !!! Naprosty souhlas !!! Ministr Kickl ma naprosto spravny nazor na problem, jak nalozit s tim VRAZEDNYM muslimackym a negroidnim odpadem, jehoz rizena invaze, jez je financovana a organizovana zidackym ksindlem, ma za cil realizovat tzv. Kaleghiho plan, coz je de facto TOTALNI GENOCIDA EVROPANU BILE RASY a jejich nahrazeni timto vrazednym muslimackym a negroidnim odpadem. Evropane vysoce inteligentni Bile rasy jsou totiz pro zidacke nenazrane bestie hlavni prekazkou pro realizaci ZIDACKE GLOBANI TOTALITY - NOVY SVETOVY RAD, kdy vsichni krom ZIDAKU budou pro ZIDAKY otroci. Z tohoto duvodu je ABSOLUTNE nejvyssi cas k zahajeni obrany Evropanu bile rasy proti teto invazi. Jinak mame konecnou, pratele. Proto je nutne, aby v Evrope byli nastoleny vlady nacionalne orientovanych stran jako je rakouska FPO. Kazdy kus vrazedneho muslimackeho a negroidniho odpadem musi byt v pripade jeho vtrhnuti do Evropy bez slitovani ZLIKVIDOVAN !!!! V Evrope nema tento odpad pravo EXISTOVAT A PARAZITOVAT NA PRACI BILYCH EVROPANU !!!

repelos ( 12. ledna 2018 12:09 )

ISLAMISTI OBSADILI ŠVÉDSKÉ MĚSTO MALMÖ tak dlouho si sluníčkáři s tím černým morem zahrávali… Malmö, třetí největší švédské město kapitulovalo před armádou imigrantů. Zpočátku městská policie přiznala, že není schopna zajistit pořádek na ulicích, a včera soukromá energetická společnost oznámila ukončení práce ve městě kvůli ohrožení života svých zaměstnanců. Viníky toho všeho jsou migranti, kteří teď tvoří skoro polovinu obyvatel města. Konkurenční bandy migrantů si dělí město na sféry vlivu. Na ulicích je stále slyšet střelba a výbuchy – to během vyřizování účtů a loupežných přepadení migranti pouštějí petardy, a tím zasévají mezi místními obyvateli paniku. Situace je kritická – mnohé okrsky jsou migranty úplně zasídleny. Původní místní obyvatelé nemají síly k obraně a tak z města prchají. V Malmö většinou vládnou migranti z Iráku. Ti převzali taktiku DAESH (IS) – pouliční teror, útoky na představitele státní moci a organizace hromadných znásilnění místních obyvatelek, které považují za válečnou trofej. Napadají dokonce policisty. Švédská vláda i dnes problém zamlčuje, Policisté mají příkazem č.291 uloženo utajovat před veřejností všechna fakta zločinné činnosti migrantů.

bre-burda ( 12. ledna 2018 12:07 )

Z podobnosti či příbuznosti slov vyvozovat či někomu podsouvat fašistické či nacistické zaměření je ubohost. Všechny utečenecké tábory koncentrují utečence na jednom místě, všechny zajatecké zas zajatce. Lépe se tak zajistí těmto lidem přísun potravin, hygiena, střecha nad hlavou. To každý trochu soudný pochopí. Neznamená to, že obyvatelům táborů hned musí být ubližováno. Co byla panelová sídliště - koncentrace obyvatel za účelem bydlení. Nocležny.

dlabanec ( 12. ledna 2018 11:39 )

Tak zvaná západní evropa jsi tou svojí falešnou demokracii užije vražd,znásilnování,terorismu že se stoho pos...u ale jen obyčejný lidé politická smečka EU zrádcu,humusu,dobytka bude v pohodě sledovat v televizi v přepychvých sídlech s ochrankou jak v ulicích jim vrždí,znásilnují rodiny,ženy,děti.a budou si vyplachovat huby kecy jako musíme vydržet,musíme se semknout,jsme jiní kecy,kecy hovad politiku o demokracii!!

simeone ( 12. ledna 2018 11:36 )

Proč slovo koncentrační vyvolává takovou zlobu? Co byly nebo jsou kdysi tak moderní tzv. satelitní městečka, přece koncentráky. Tam se zcela dobrovolně koncentrovala vybraná společnost.Kdysi hlídaly "koncentráky" příslusníci armády, dnes si tito hlídači říkají SECURITY.Podstata je ale pořád stejná.

Zobrazit celou diskusi
Další videa