Koledy škodí zdraví, nejhůře jsou na tom prodavači, varuje psycholožka

Autor: ČTK, zst - 
11. 12. 2017
06:50

Jste vystresovaní před blížícími se Vánoci? Pak vám vánoční veselé, cinkající melodie a písně nijak nepomohou k tomu, abyste se uvolnili, varovala britská psycholožka Linda Blairová v rozhovoru pro televizi Sky News. Ba právě naopak – poslech vánoční hudby může duševní zdraví člověka poškodit.

Neustálé přehrávání hudebních vánočních motivů v autě či v obchodech lidem připomíná, co všechno ještě musí před Vánoci stihnout. „A pak jednoduše vynakládáte všechnu energii na to, abyste to, co vám doléhá k uším, neslyšeli,“ řekla Blairová.

Nejvíce ohrožení jsou podle ní zaměstnanci obchodů, kteří před dokola přehrávanými vánočními koledami a písněmi nemají kam utéct. „Nekonečné opakování písní znemožňuje, aby je prodavači vytěsnili z mysli, a ti se pak nemohou soustředit na nic jiného,“ tvrdí Blairová. Vánoční hudba podle ní lidi nejvíce dráždí, když hraje příliš nahlas, anebo příliš brzy před Vánoci.

Jiné studie ale potvrzují, že sváteční hudba v obchodech lidi motivuje k většímu utrácení a marketingoví mistři toho hojně využívají. Například při pouštění klasické muziky lidé volí více luxusní zboží, u country zase nejlépe nakupují spotřební zboží, jako je mýdlo, zubní pasta nebo kancelářské potřeby.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
ankaka ( 11. prosince 2017 12:12 )

minule som bola v obchode asi polhodiny a už som mala koledy plné zuby, aj so som tie predavačky ľutovala, mali by dostať príplatok za týranie.

maarcy ( 11. prosince 2017 08:18 )

Z vánoc vystresovaná nebývám, nějak speciálně to neřeším, ale když potřebuji nakoupit, tak trpím a je mi líto všech lidí, kteří musí v tom nechutném randálu celé dny pracovat. Koledy nemají v předvánočním čase co dělat, ty jsou určeny právě na tu štěpánskou koledu, ale to asi nikdo z "pouštěčů" neví, tak ať lidi zešílejí...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa