Premiér vyhlásil boj sexismu. Trudeau chce i své syny vést k feminismu

Autor: dj - 
12. 10. 2017
11:13

Jsou to právě malí chlapci, „naši synové“, kteří „mají moc změnit svět a zbavit ho sexismu“, míní kanadský premiér Justin Trudeau. Uvedl to v článku pro časopis Marie Claire. Trudeau tvrdí, že změna je možná, jen pokud budou chlapci vedeni k feminismu stejně jako dívky. Sám má tři děti – syny Xaviera Jamese a Hadriena, dceru Ellu-Grace.

Premiér Justin Trudeau své děti prý bude vychovávat jako feministky a feministy, podle něj jim to zaručí smysl pro spravedlnost a naučí empatii. Chci, aby byly samy sebou, aby jim bylo příjemně ve vlastní kůži. Byl bych rád, aby se uměly postavit za to, co je správné. Chci, aby se mohly samy sobě hrdě podívat do očí,“ promluvil o svých dětech Trudeau, premiér má doma dva syny a dceru.

Trudeau uvedl, že doma se svou ženou Sophie debatoval, jak vychovávat jejich dceru Ellu-Grace, premiér se samozřejmě klonil k feminismu. Jeho manželka mu řekla, že i jejich dva synové by měli být vychováváni stejně jako Ella-Grace.Naši synové mají tu moc, aby změnili kulturu plnou sexismu,“ napsal.

Slíbil ženám stejné pracovní podmínky

Premiér věří, že feminismus není jen o rovnosti mužů a žen. „Je to vědomí toho, že jsme si všichni rovni, že jsme všichni svobodní.“ Sám sebe také popisuje jako feministu – a od chvíle, kdy nastoupil do úřadu v roce 2015, sestavuje svou vládu rovnoměrně. Do funkce se tak díky jeho přístupu mělo šanci dostat mnoho žen. Inspirovala se u něj například i švédská vláda.

Premiér často čelí kritice kvůli tomu, že se mu zatím nepodařilo dostát svému slibu a nezajistil ženám stejné pracovní podmínky, jako mají muži, jen rozdíl mezi platy mužů a žen je v Kanadě 35. nejvyšší na světě. Do roku 2018 by však jeho vláda chtěla představit zákon, který stanovuje stejné platy bez ohledu na pohlaví.

Svůj článek publikoval u příležitosti Mezinárodního dne dívek, o feminismus se zajímá i jeho manželka. Trudeauovi kritici ale často poukazují na to, že premiérova slova se neshodují s jeho jednáním. „Kdyby byl skutečný feminista, už dávno by odsoudil Trumpa a jeho nesnášenlivost vůči ženám. Dokud to neudělá, nemůžeme ho brát vážně,“ objevilo se na sociálních sítích.

Trudeau a feminismus vs. Trump

Trudeau byl nedávno ve Washingtonu DC, kde se setkal s americkým prezidentem Trumpem. Během společných rozhovorů se Trudeau konečně vyjádřil k Trumpovu postoji k ženám. Premiér prezidenta ostře kritizoval a připomněl mu videozáznam, který byl zveřejněn během jeho volební kampaně. Na záběrech se Trump vytahuje, s kolika ženy spal a jak se k nim choval.

Podle Trudeaua je to nepřípustné chování. Trump navíc své názory prosazuje i ve vládě. Toto prohlášení kanadský premiér podložil příkladem z minulého týdne, kdy Trumpova vláda zrušila zákon o bezplatné antikoncepci pro zaměstnankyně některých firem. Takový příklad prý není ojedinělý.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa