Iráčané dobyli baštu ISIS. Islamisty vytlačili už jen do pásu kolem Sýrie

Autor: ČTK,dj - 
5. 10. 2017
11:20

Iráčtí vojáci dobyli město Havídža, poslední baštu radikální organizace Islámský stát (IS) na severu země. Oznámilo to dnes vedení armády. Islamisté tak v Iráku kontrolují už jen pás území západně od Bagdádu u hranic se Sýrií, uvedla agentura Reuters.

Operace irácké armády v oblasti začala 21. září. V pondělí vojáci obsadili leteckou základnu jižně od Havídži, kterou radikálové používali jako výcvikový tábor a logistickou základnu. ISIS převzal kontrolu nad regionem v roce 2014. Ve středu se irácké armádě podařilo zlikvidovat 196 islamistů a osvobodit 98 vesnic.

Z Havídži za poslední dva týdny uprchly tisíce civilistů. Mluvčí humanitárních operací OSN Jens Laerke v úterý uvedl, že od počátku irácké ofenzivy uteklo z Havídži téměř 20 tisíc lidí.

Chalífát vyhlášený ISIS se de facto rozpadl v červenci, když irácké síly podporované Spojenými státy dobyly Mosul, kde si IS vybudoval hlavní základnu v Iráku. Boje o Mosul trvaly devět měsíců.

ISIS se chlubí, že zajal dva ruské vojáky

Teroristická organizace Islámský stát (ISIS) ve čtvrtek zveřejnila videozáznam s dvěma ruskými vojáky, které prý zajala během bojů v Sýrii. S odvoláním na propagandistickou agenturu islamistů Amak o tom informovala agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany ale podle agentury Interfax popřelo, že by v oblasti padli dva ruští vojáci do zajetí.

Video, na kterém mluví dva zajatí Rusové:

Video Islámský stát tvrdí, že zajal dva ruské vojáky - twitter
360p

Mělo by se jednat o dva členy Vagnerovy soukromé armády, jejíž služby využívá prezident Putin. Na záznamu jsou dva muži, Roman Zabolotný a Grigorij Surkanov, v šedých blůzách. Jeden je v poutech a druhý má podle všeho na obličeji pohmožděniny. Jeden z nich mluví rusky, jeho slova doprovázejí na videu titulky v arabštině. 

„Nebyly zaznamenány žádné případy, které by zahrnovaly zajetí nebo ztráty mezi příslušníky ruských ozbrojených sil v provincii Dajr az-Zaur nebo v jiných oblastech v Sýrii,“ uvedla Interfax. Podle vyšetřovatele ruských tajných služeb Ruslana Levieva se mohlo jednat o žoldnéře.

Doporučujeme
santikxauz ( 5. října 2017 12:01 )

Neziskovky nástup na odvoz uprchlíků utíkajících před válkou zpátky do své vlasti,aby ji si ji mohli obnovit.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa