Da Vinci viděl zřejmě Monu Lisu i bez šatů: Ve Francii našli její nahý náčrtek

Autor: dj - 
29. 9. 2017
10:40

Náčrtek nahé Mony Lisy, při jehož tvorbě byl použit uhel, se ve Francii nachází přes 150 let. Až nyní se ale potvrdilo, že jej mohl nakreslit právě Leonardo da Vinci. Obraz byl dosud znám jako Monna Vanna. Kresbu nahé ženy, která v obličeji i pózou nápadně připomíná slavnou Monu Lisu, zkoumají odborníci v Louvru. Kdo je jejím autorem, zatím není jasné, ale vše nasvědčuje tomu, že se na jejím vzniku podílel i da Vinci.

Obraz je poměrně velký a od roku 1862 byl součástí sbírky renesančního umění v Muzeu v Chantilly, které se nachází na sever od Paříže. Po téměř měsíčním testování kurátoři muzea věří, že alespoň část náčrtku namaloval Leonardo. „Kresba má jisté rysy shodující se s charakteristikami da Vinciho práce. Zpracování pozice rukou a natočení obličeje je skutečně nevšední. Tohle není jen nějaká kopie, ale mistrovské dílo,“ řekl kurátor Mathieu Deldicque.

„Díváme se na něco, co muselo vznikat paralelně s Monou Lisou na konci Leonardova života,“ dodal. „Téměř s absolutní jistotou lze říct, že se jedná o náčrt pro olejovou malbu,“ Deldicque tvrdí, že Mona Lisa a Monna Vanna jsou spolu úzce spjaté.

Mona Lisa je fenomén:

Video To je podívaná! Na poli u Krkonoš někdo do trávy vysekal obří Monu Lisu. - David Malík

Tělo a ruce jsou v téměř identické poloze jako u záhadné Mony Lisy. Velikost obou děl je podobná. V rozích náčrtku jsou dírky, což svědčí o tom, že byl přichycen na plátno a posloužil jako vzor pro jinou malbu. Jeden z předních restaurátorů v Louvru Bruno Mottin potvrdil, že dílo spadá do doby života da Vinciho na přelomu 15. století, řekl také, že dílo je velmi kvalitní. Testy prý taktéž potvrdily, že se jedná o originál a ne kopii ztraceného originálu. Nicméně dodal, že při určování autorství musí všichni postupovat velice opatrně.

„Průhled ve vrchní části obrazu, blízko hlavy, nakreslil pravák. Je ale známé, že Leonardo byl levák. Určení toho, kdo je autorem kresby, zabere čas,“ řekl Mottin. „Je dost náročné s náčrtkem pracovat, protože je velmi křehký.“ Mottin ale doufá, že se jim do dvou let podaří identifikovat autora kresby. Pokud by to experti stihli, jeho jméno by bylo slavnostně odhaleno u příležitosti 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinciho.

Za poslední týdny kresbu zkoumalo více než deset odborníků, používají různé druhy skenerů a další vědecké metody. Soustřeďují se především na to, zda náčrtek vznikl před, anebo až po Moně Lise, tedy před nebo po roce 1503. Autorství Monny Vanny bylo přisuzováno jednomu z toskánských malířů, v roce 1862 ji od Italů odkoupil vévoda z Aumale za 7 tisíc franků, což na tu dobu byla poměrně značná částka. 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud