Britský džihádista je hvězdou Islámského státu. Je z něj vrchní odstřelovač

Autor: dj - 
30. 9. 2017
17:40

Britský džihádista z Manchesteru Raymond Matimba (28) je podle posledních informací, které získal deník Daily Telegraph, jedním z klíčových agentů Islámského státu. Matimba pracuje převážně jako odstřelovač ISIS. Byl identifikován podle záběrů z videa, na kterém je skupinka teroristů, mezi nimi i Matimba a džihádista John.

Matimba byl zachycen při rozhovoru s britskými členy ISIS, mezi nimi byl i Mohammed Emwazi, kat z popravčích videí, který byl spíše znám pod jménem džihádista John. Bezpečnostní služby o Matimbovi věděly od roku 2014, kdy odcestoval do Sýrie, ale dosud nebyla jasná jeho role v ISIS nebo jeho důležitost.

Informátor, kterému se podařilo infiltrovat teroristickou buňku, uvedl, že Matimba velel tréninku odstřelovačů a byl velice blízký přítel Emwaziho, znal se i s bombovým atentátníkem z Manchesteru Salmanem Abedim. Zdroj uvedl, že Abedi byl v době přípravy na útok v kontaktu s Matimbou. „Řekl, že nenávidí svoje město a chce ho zničit,“ uvedl informátor. Myšlenka bombového atentátu v Manchesteru podle všeho tedy vzešla od Matimby.

Muži se na telefon podařilo nahrát několik snímků, videa převezl do Británie, kde je analyzují specialisté z protiteroristického oddělení. Identita informátora je střežená, muž má stále v oblasti, kde sídlí i ISIS, rodinu. Záběry byly zveřejněny exkluzivně pro Daily Telegraph. Na záběrech jsou i Reyaad Khan a Junaid Hussain, kteří byli zabiti při náletu amerického nebo britského dronu. V současnosti je Matimba nejvíce hledaný britský terorista na světě.

Džihádista John v jednom z videí Islámského státu:

Video ISIS vyhrožuje popravou Chorvata. - Youtube.com
360p 240p

Video pochází z roku 2014, pár měsíců po jeho natočení se celý svět seznámil s Emwazim jako s katem z popravčích videí. Až dosud bezpečnostní složky považovaly Matimbu za nevýznamného člena ISISu. Nicméně analýza záběrů dokazuje, jak blízko měl k předním džihádistům a že hrál klíčovou roli při útoku v Manchesteru. Matimba nyní používá jméno abú Qaqa al-Britani al-Afro.

Matimba se s Abedim seznámil skrze dalšího teroristu z Manchesteru Raphaela Hosteyho, všichni tři chodili do stejné mešity, podle všeho to byl právě Hostey, kdo naverboval Matimbu.

Matimba byl původně křesťan, jeho matka s ním nechce mluvit

Matimba se narodil v Zimbabwe, jeho rodiče jsou křesťané. Do Velké Británie přišel v roce 2002, k islámu konvertoval poté, co se oženil s Turkyní. Nějaký čas pracoval na částečný úvazek v islámském knihkupectví. S životem v Británii byl ale nespokojený, proto odešel do Sýrie.

„Matimba je obr, vedle Hussaina vypadl jako jeho bodyguard. Byl důležitý člen, lidé mu věřili a on důvěřoval jim,“ uvedl zdroj, Matimba byl podle něj také nevídaně zručný střelec a často sloužil jako odstřelovač.

Matimbova matka Monica (60) sdělila Daily Telegpraphu, že neví, zda je její syn naživu. „Nejsme v kontaktu,“ řekla, naposledy si vyměnili pár zpráv přes aplikaci WhatsApp v roce 2015. „Zavolala jsem na protiteroristické oddělení, nechci s ním už mluvit, změnila jsem si číslo. Nikdy jsem nečekala, že si budu procházet něčím podobným,“ dodala.

Matimbovi, Emwazimu, Hussainovi a Khanovi média přezdívají Beatles ISIS. Většina Matimbových kolegů, po jejichž boku se vyskytuje na videu, byla zabita v letech 2015 a 2016 při útoku amerických a britských dronů. Abedi pak zemřel letos v Manchesteru při sebevražedném útoku, který připravil o život dalších 22 lidí a zranil jich nejméně 250.

Několik novin napsalo, že Matimba byl zabit během bojů v Sýrii někdy na začátku roku 2017, ale toto tvrzení zatím nebylo potvrzeno ani vyvráceno. Americké centrální velitelství odmítlo poskytnout Telegraphu další informace. 

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
jir-ka ( 30. září 2017 18:21 )

No , Jeho hvězda pravděpodobně dlouho zářit nebude . Mušky už jsou na Něj zaměřené .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa