Moskva má nové busty Stalina i Lenina. Rozšířily Alej vůdců, Kreml se distancoval

Autor: ČTK - 
22. 9. 2017
21:33

Rusové rozšířili moskevskou „Alej vůdců“. Po bok monarchů přibyly podobizny sovětských čelních představitelů. Nechybí mezi nimi ani socha komunistického diktátora Stalina. Nové sochy v metropoli umístila vládou financovaná organizace. Krok vyvolal vlnu nevole. Kritici tvrdí, že jde o pokus očistit zločiny Stalinova režimu.

Busta osifa Vissarionoviče Stalina společně s dalšími ruskými komunistickými lídry, jako jsou například Vladimír Uljanov-Lenin, Leonid Brežněv nebo Nikita Chrusčov, doplnily dnes stávající sbírku v moskevském parku. Až doposud však v takzvané Aleji vůdců stály jen bysty významných ruských monarchů.

Podle ruské vojensko-historické organizace, kterou založil prezident Vladimir Putin, cílem instalace je zachovat ruské dějiny. „Alej vůdců je symbolem kontinuity naší historie, historie bez vyškrtnutých jmen, bez zapomenutých událostí a období,“ cituje agentura RBK náměstka ruského ministr kultury Alexandra Žuravského.

O výstavě jsme nevěděli, brání se Kreml

Samotný Kreml se od výstavy distancoval, mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že o výstavě nevěděl. Média proto odkázal na její organizátory.

V Rusku v minulosti vyvolaly kontroverze nové školní učebnice, v nichž byl komunistický diktátor zobrazován v pozitivním světle, nebo zrekonstruovaná stanice moskevského metra, jejíž stěny zdobí stará sovětská hymna oslavující Stalina.

Ruský prezident Putin se otevřené kritice či uznání sovětského diktátora vyhýbá, nechal však obnovit některé symboly sovětské éry. Zaměřil se přitom spíše na úspěchy komunistického období než na zločiny stalinistických represí. Podle kritiků Kremlu se však vláda snaží Stalinovu osobnost ospravedlnit.

Podle posledních průzkumů Stalinova obliba jakožto silného vůdce v Rusku roste. Květnová studie nestátní sociologické agentury Levada uvádí, že stalinské represe považuje za odůvodněný politický krok až čtvrtina Rusů.

Stalin vedl Sovětský svaz od roku 1924 až do své smrti v roce 1953. Komunisté ho uznávají za vítězství ve druhé světové válce a stvoření Ruska jakožto světové jaderné velmoci. Oponenti však kritizují jeho brutální diktátorský režim, během kterého přišlo o život přes 12 milionů lidí.

Video Odborník: Putin je autoritářský vůdce, ale populární. Hrozí, že se vztahy s Ruskem zhorší - Blesk - Jaroslav Šimáček
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
salamander ( 23. září 2017 09:47 )

No a co? Kdyby nebylo Stalina, tak rozhodně by si s našim popelem Němci sypali chodníky. Nevidím sebemenší důvod, proč by busty Stalina a Lenina neměly být vystaveny. Jsou pořád lepší než "pionýři z USA", kteří vyvraždili indiány a vůbec se u toho nečervenali.

tgbg ( 23. září 2017 07:46 )

Alej komunistických sv*ní a největších vrahů v dějinách lidstva. Komunisti jsou ještě horší než fašisti!!!!

europa ( 23. září 2017 05:28 )

Autor článku neumí ani správně napsat jména těch osob. Pak ať tedy nepíše články, ale jde dělat něco, co umí. Pokud tedy vůbec něco umí.

carmin ( 23. září 2017 00:49 )

u nás máme kult prolhané sv*ině agenta CIA Havla ,odporné bestie která v roce 1989 obelhala národ , havlovo letiště, havlova knihovna založená zloději kterým teráč havel pomohl rozkrást čssr , havlovy lavičky za 350 000 kč kus , zločinecká zrůda která jako loutka USA provedla teroristický puče zla 1989 a povraždila tak desetitisíce lidí V Česku ročně umrzne za zimu 105 lidí. To znamená, že průměrně za každý zimní den zaplatí životem jeden člověk. http://www.blesk.cz/clanek/regiony-brno-brno-krimi/447354/bizarni-sebevrazda-brnan-41-se- svlekl-a-cekal-az-umrzne.html národ vymírá ,je nahrazován indy a cizinci, islámskými násilníky, všechno tu rozkradli zadlužili , zničili, prodali pod cenou zlato ,i vodu, a právě tunelují lithium za 3 biliony kč , lidé ztratili právo na práci,.stali se otroky v montovnách, mají nulová práva, a jsou šikanováni, zotročováni, a tráveni jedovatými potravinami, čr je loutka USA a EU , protektorát ,kolonie, německa, platy nízké, nájmy druhé nejvyšší v eu,řádí tu justiční mafie, exekutorská mafie, lichvářská mafie, soukromé exekutorské mafie tu mají extremně velké pravomoce a vysoké odměny jaké nemají nikde na světě , pravicoví mafie tu kradou volební mandáty, ovládají masmedia ,justici i policii, a každé volby jsou ovlivněny cílenými politickými procesy věnujme minutu ticha za stamiliony obětí kapitalismu ve válkách které tento zrůdný systém vyvolal ..dvě světové války, stovky lokálních válek, desítky občanských válek, a stovky miliony obětí v chudobě kterou tento zločinecký systém korporátního fašismu lživě nazývaný demokracie způsobuje po celém světě faktem je, že demokrati (kapitalisti) založili NSDAP, neonacismus, fašismus, kapitalismus, islámský terorismus,otroctví, imperialismus,kolonialismus, vynalezli koncentrační tábory , kapitalisti spáchali stonásobně více zločinů jak komunisti ,zcela logicky demokrati ( kapitalističtí vyvrhelové ) vyvolaly dvě světové války a

Zobrazit celou diskusi
Další videa