Na konferenci ukázali smrtelně nebezpečné klíště. Roztoč utekl mezi vyděšené lidi | Blesk.cz

Na konferenci ukázali smrtelně nebezpečné klíště. Roztoč utekl mezi vyděšené lidi

Autor: Mii - 
13. 9. 2017
22:40

Japonsko sužují klíšťata infikovaná smrtelnou nemocí SFTS. Několik obyvatel vážně onemocnělo, místní úřady se tak prostřednictvím tiskové konference rozhodly vydat varování. Jedno infikované klíště dokonce před kamery přinesly. Roztoč ale z připraveného pultu utekl a vyvolal paniku mezi všemi přítomnými, píší Japan Times.

Incident se odehrál v japonské prefektuře Miyazaki. Klíště mělo na tiskové konferenci posloužit jako další varování před nemocí, která poslala do nemocnice několik místních lidí. Zároveň si jej novináři měli vyfotit. Na porovnání bylo k dispozici i klíště mrtvé.

Kvůli chvilkové nepozornosti odborníků, když se jej snažili zvednout pinzetou, ale malý příslušník čeledi roztočů utekl a vyvolal rozsáhlé pátrání v celé budově, kde se tisková konference odehrávala.

Klíště už nikdo nenašel

Hledali jak správci budovy, tak novináři a přítomní odborníci. Infikované klíště ovšem nenašli. Celá budova tak musela být vystříkána insekticidem. „Měli jsme být opatrnější. Rozhodně nejsme v pozici, kdy by bylo vhodné veřejnost ještě více děsit,“ uvedl guvernér prefektury Miyazaki Shunji Kono následující den.

Nemoc SFTS, zkratka anglického Sever Fever with Thrombocytopenia Syndrome, je extrémně nebezpečné virové onemocnění, které se projevuje zvracením, silným průjmem a horečkou. Úmrtnost je až 30 procent. Proti nemoci neexistuje žádná léčba ani vakcína. Jedinou prevencí je vyhýbat se přenašečům, jako jsou právě klíšťata. V Japonsku na nemoc SFTS v posledních týdnech zemřelo několik lidí.

VIDEO: Podívejte se, jak se klíšťata chytají:

Video Ženy s bílými vlajkami chodí po lese: Takhle se odchytávají klíšťata! - Daniel Vitouš
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
silen ( 14. září 2017 03:49 )

...proboha, co to muselo být za "rychlonohé" klíště, že jim uteklo?! Normálně se klíšťata jen tak pomalu sunou. Nebo snad mělo křídla a "frnklo" jim pryč?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa