Hurikán osvobodil tlupy vězňů, začalo rabování a plenění. V Karibiku propukla anarchie

Autor: Mii - 
12. 9. 2017
14:00

Velké množství zničených domů, obchodů a hotelů na karibských ostrovech po hurikánu Irma přilákalo stovky kriminálníků, kteří opuštěná stavení rabují. Jsou vyzbrojeni noži a v některých případech se organizují do gangů čítajících až 600 osob. Na svobodu se navíc dostali vězni z místních věznic. Několik ostrovů proto muselo požádat o pomoc ozbrojené jednotky ze zahraničí.

Británie, Francie a Nizozemí – státy, do jejichž samosprávy karibské ostrovy spadají, už poslaly několik policejních a armádních příslušníků, kteří se v regionu pokusí o nastolení pořádku po nejničivějším hurikánu za několik desetiletí.

Turisté na nizozemsko-francouzském ostrově Svatý Martin popisují situaci podle serveru DailyMail jako otřesnou. Zamykají se ve svých hotelových pokojích, aby se ochránili před gangy až 600 kriminálníků, kteří rabují okolní oblasti. Jeden voják na sociální sítí napsal, že na případ rabování naráží každých deset minut.

V hotelovém pokoji je uvězněn také Bryce White s jeho přítelkyní a dalšími šesti lidmi. Mají jen dva litry vody a několik kuřecích toastů. Pitná voda v oblasti došla, tak jim úřady doporučily, ať se jdou ven poohlédnout po spadaných kokosových ořeších. Vyjít ven se ale skupina kvůli rabování bojí.

Video Syn miliardáře Richarda Bransona mluví o rabování na Britských Panenských ostrovech. - Instagram Sam Branson
360p

Na závažnost situace upozornil i syn miliardáře Richarda Bransona, jejichž luxusní komplex na Britských Panenských ostrovech byl kompletně hurikánem Irma zničen. Ve videu mluví o veřejném nepořádku a uniklých vězních z okolních věznic.

Bez zbraně ani krok

Obyvatelé ostrovů Anguilla, Barbuda a Svatý Bartoloměj si na případy rabování také stěžují. Kriminálníci jsou podle nich vybaveni noži, mačetami a pistolemi, na obchodech jsou známky násilného vniknutí páčidly a vymlácená okna. I figurínám v obchodech s oblečením byl ukraden oděv. „Armáda je úplně všude. Vojáci nosí kulomety. Nemůžete nikam jet, aniž byste si vzali nůž,“ popisoval situaci jeden z obyvatelů.

Británie byla kritizována, že na zničující pozůstatky po Irmě odpověděla pozdě. Země to ale odmítá, podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona je kritika „zcela neopodstatněná“. Británie prý pošle pomoc v hodnotě 32 milionů liber (zhruba 918 milionů Kč) a několik stovek vojáků.

Doporučujeme
poblion ( 12. září 2017 21:32 )

Merkelová by je měla pozvat do německa, tam ještě nerabovali. Určitě by němčoury obohatili.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa