Tornáda, záplavy, čtyři mrtví a miliony lidí bez proudu. „Irmageddon“ řádí v USA

Autor: simao, ČTK - 
11. 9. 2017
06:53

Dopady řádění hurikánu Irma v USA jsou obrovské. A to i proto, že kromě záplav a silného větru jej provází také tornáda. Téměř čtyři miliony domů a podniků jsou bez proudu, byla nařízena evakuace zhruba 6,5 milionu lidí a zrušeny tisíce letů. Hurikán má podle prvních zpráv ve Spojených státech také již čtyři oběti. A na sociálních sítích dostalo řádění Irmy apokalyptickou přezdívku „Irmageddon“.

Hurikán Irma postupuje podél západofloridského pobřeží. Ačkoli se jeho síla snížila na první stupeň z pětistupňové škály, zůstává podle meteorologů extrémně nebezpečný. Následky rozbouřeného živlu pociťuje celá Florida.

Hurikán provázejí záplavy, na jihu Floridy byla rovněž zpozorována tornáda, píše agentura Reuters. V neděli se objevily zprávy o prvních obětech, v dopravních nehodách způsobených prudkým větrem a deštěm na jihu a západě poloostrova zahynuli tři lidé.

Stav katastrofy

Silné větry rovněž způsobily pád tří stavebních jeřábů, v této souvislosti nicméně nejsou hlášena žádná zranění. Americký prezident Donald Trump vyhlásil na Floridě stav přírodní katastrofy, což umožňuje lidem postiženým hurikánem žádat o federální pomoc.

Video Hurikán Irma ničí a zabíjí. Kliďte se mu z cesty, nařídil Trump - Reuters/Hudební Banka
720p 360p

Hurikán nyní udeřil na zátoku Tampa Bay s dvojměstím Tampa – St. Petersburg. V aglomeraci žijí asi tři miliony lidí. Tampa v neděli večer vyhlásila zákaz vycházení, který má trvat až do odvolání.

Kolem 02:00 místního času (08:00 SELČ) se centrum bouře nacházelo zhruba 40 kilometrů severovýchodně od Tampy a postupovalo severovýchodním směrem rychlostí přibližně 24 kilometrů za hodinu. I když Irma zeslábla, vítr a záplavy dál působí značné škody.

Zeslábne v bouři. Dál však pustoší

Meteorologové očekávají, že Irma z Floridy zamíří do států Georgia, Alabama a Tennessee. Národní středisko pro hurikány (NHC) nicméně předpokládá, že na severu Floridy či na jihu Georgie dnes Irma zeslábne v tropickou bouři. Dál však pustošící, stejně jako předtím hurikán Harvey.

Trump se chce na Floridu co nejdřív vypravit. Podle prezidentského týmu hlava státu sleduje postup Irmy „24 hodin denně“. Prezident upozornil, že hurikán bude stát USA „spoustu peněz“. Dodal nicméně, že nyní se obává o lidské životy, ne o náklady.

Škody za biliony

Řádění hurikánů Irma a Harvey přitom bude stát USA kolem 290 miliard dolarů (6,3 bilionu Kč), což představuje zhruba 1,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Předpověděla to meteorologická služba Accuweather.

Hurikán Irma, který v neděli udeřil na Floridu, způsobí podle služby Accuweather škody v hodnotě kolem 100 miliard dolarů. Škody způsobené hurikánem Harvey, který již dříve zasáhl státy Texas a Louisiana, odhaduje Accuweather na 190 miliard dolarů.

„Odhadujeme, že hurikán Harvey bude nejnákladnější meteorologickou katastrofou v historii USA,“ uvedl zakladatel a šéf služby Accuweather Joel Myers. Upozornil rovněž, že pouze část škod způsobených hurikány bude kryta pojištěním.

Video Hurikán Irma zasáhl Karibik - Reuters, Hudebnibanka.cz
720p 360p

Doporučujeme
1912 ( 12. září 2017 17:56 )

viděla pobývala 4x v Us ano takové papírové skládačky mám lepší u nás v zahrádkářské kolonií

mescalin ( 12. září 2017 17:00 )

co udělalo Vondráčkový to tornádo s krkem. to je hrůza

honza54 ( 12. září 2017 13:34 )

 Chudák Helena. prodám ji sociální byt 100m2 na Praze 1 jen za 15 mega

sichlhamr ( 12. září 2017 12:16 )

Blbe,to jsou boudy za dvacet tisic,aby si mohli koupit po kazde smrsti nove.American se nerad vaze na jedno misto.Ty smrdis cely zivot v jedne zakopane dire a na vic nemas!

mikimaus321 ( 12. září 2017 11:03 )

Ten už tady je ten vysává sociální systém

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa