„Kliďte se jí z cesty!“ vyzývá obyvatele Trump. Irma už je na Floridě

Autor: ČTK, dj - 
10. 9. 2017
09:11

Hurikán Irma, který několik dní pustošil ostrovy v Karibiku, opustil severní pobřeží Kuby a míří k americké Floridě. Na Kubě porážel živel stromy a sloupy elektrického vedení, odnášel střechy domů, zavalil silnice a ulice měst množstvím trosek. Metropoli Havanu zasáhly záplavy. Ve městě Santa Clara se zřítilo 39 budov. Přes 5000 turistů bylo evakuováno z prázdninových resortů na ostrovech u severního pobřeží. Úřady zatím nehlásily žádné mrtvé a zraněné, hovoří ale o velkých hmotných škodách.

Dvoumilionová metropole Havana byla v sobotu spolu s provinciemi Mayabeque a Artemisa na nejvyšším stupni pohotovosti v případech přírodních pohrom. Postupující hurikán způsobil na severní pobřeží lokální záplavy, vlny rozbouřeného oceánu dosahovaly výše až osmi metrů. Záplavy, jež dosáhly až 600 metrů do hlavního města, budou trvat ještě 36 hodin, informoval v sobotu večer Luis Angel Macareno z civilní obrany.

Na záběrech ze severní a východní Kuby jsou vidět poničené střechy domů, vyvrácené sloupy elektrického vedení i stromy. Místní muzeum, okolo nějž prošlo oko hurikánu, je podle svědků v troskách. Ve městě Santa Clara se zřítilo 39 budov, informovaly úřady.

Z ostrovů u severního pobřeží, kde vláda zbudovala v posledních letech desítky prázdninových resortů, bylo evakuováno přes 5000 turistů.

Hurikán Irma opět zesílil, už zasáhl pobřeží Floridy

Irma, která včera zeslábla na kategorii tři na pětistupňové škále intenzity, je prvním hurikánem od roku 1932, jehož oko přímo zasáhlo kubánské území. Při cestě k Floridě však uragán opět zesílil na kategorii čtyři, tedy na druhý nejvyšší stupeň. Na Floridě již bouře ovlivňuje stále znatelněji počasí. Způsobila výpadky v dodávkách elektrického proudu pro nejméně 76.000 lidí.

Meteorologové upravili odhad dráhy centra bouře, který by se nakonec měl vyhnout půlmilionovému městu Tampa na západním pobřeží floridského poloostrova, a to o několik kilometrů. Zasáhne ale asi sousední město St. Petersburg, v němž žije na 260.000 obyvatel.

Video Takhle to vypadalo na Floridě krátce před hurikánem Irma - Dan Vávra
360p

V sobotu večer místního času (neděle ráno SELČ) byl na Floridě hlášen výskyt prvního tornáda, a to 50 kilometrů severně od Miami, v lokalitě Fort Lauderdale. Zatím není jasné, jaké tam způsobilo škody, uvedla agentura AP. Úřady varují před tornády i na jiných místech podél jihovýchodního pobřeží Floridy.

Irmu podle údajů poskytnutých průzkumným meteorologickým letadlem nyní provází vítr o rychlosti přes 210 kilometrů v hodině,který již naplno bičuje pás ostrovů Florida Keys, jižně od poloostrovního státu. Očekává se, že při přesunu nad teplými vodami oceánu hurikán ještě zesílí. Hurikán dosahuje šířky 560 až 640 kilometrů, nebezpečí je tedy vystavena celá Florida.  Jeho oko, které je nyní široké skoro 50 kilometrů, je vzdáleno od ostrova Key West asi 105 kilometrů.

Prezident Trump o hurikánech: „Nic takového jsme ještě nezažili.“

Americký prezident Donald Trump v sobotu vyzval všechny Američany, vyskytující se v očekávané dráze hurikánu Irma, aby se bouři „klidili z cesty“ a neměli strach o svůj majetek. Trump nazval Irmu „bouřkou obrovské destruktivní síly“ a vyzval všechny, kteří jsou v cestě hurikánu, aby dbali všech pokynů úřadů. Ty připravily plán evakuace několika milionů osob.

„Majetek se dá nahradit, ale život ne, a bezpečnost musí mít přednost,“ prohlásil Trump. „Nedělejte si starosti, jen se mu kliďte z cesty,“ uvedl Trump v krátkém videoposelství, které sdílel na Twitteru. Trump upozornil, že jeho vláda monitoruje situaci kolem hurikánu „nepřetržitě“ a je v „neustálé komunikaci“ s guvernéry a dalšími představiteli z postižených oblastí. „Nikdy jsme nic takového neviděli,“ řekl.

Doporučujeme
sores ( 10. září 2017 11:44 )

No z takového hurikánu by se žebrácké Česko už nikdy nevzpamatovalo. Boháči by odtáhly do jiného státu a chudí by byli ještě chudší pokud je to ještě možné.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa