„Připravujeme se na nejhorší.“ Na Floridě kvůli hurikánu Irma vybrakovali obchody

Autor: ČTK,simao - 
5. 9. 2017
11:18

Zatímco v americkém Texasu se stále ještě vypořádávají se škodami po hurikánu Harvey, v Karibiku sílí další – hurikán Irma může již tento týden zasáhnout Floridu, kde jdou na dračku desky, kterými místní zabezpečují svá obydlí a obchody. Právě supermarkety vzali přitom Floriďané útokem a z regálů mizí zboží, které má posloužit jako zásoby, kdyby opět došlo na nejhorší. Na to se přitom dle guvernéra Florida připravuje.

Florida a Portoriko vyhlásily stav pohotovosti kvůli hurikánu Irma, který míří na severovýchod karibské oblasti a dnes zesílil na pátý z pětistupňové škály pro hurikány. Zatím není jasné, v jaké míře či zda vůbec zasáhne i jih USA, podle některých meteorologických výpočtů by už v pátek mohl dorazit na Floridu.

Předtím se očekává, že minimálně okraj hurikánu zasáhne karibské ostrovy, včetně Portorika, Haiti, Dominikánské republiky a Kuby.

Guvernér už mluvil s Trumpem

Jih USA přitom nedávno zasáhl hurikán Harvey, který zpustošil Texas a část státu Louisiana. Přinesl rekordní množství srážek, které způsobily rozsáhlé záplavy, a vyžádal si na 65 obětí. Škody se odhadují na 180 miliard dolarů (3,9 bilionu korun).

Fotogalerie Obraz zkázy: Hurikán Harvey přinesl nejhorší povodně za… 48 fotografií

„Na Floridě se vždy připravujeme na nejhorší a doufáme v nejlepší, a i když přesná cesta Irmy není v tuto chvíli známa, nemůžeme si dovolit být nepřipraveni,“ uvedl v noci na dnešek floridský guvernér Rick Scott poté, co vyhlásil stav pohotovosti ve všech okresech státu Florida. Na Twitteru Scott poté napsal, že o situaci hovořil i s prezidentem Donaldem Trumpem.

Stav pohotovosti vyhlásil v pondělí i guvernér Portorika Ricardo Rosselló. Učinil tak ještě předtím, než americké Národní středisko pro hurikány (NHC) vydalo varování před hurikánem Irma pro Portoriko. Podle předpovědí by mohla Irma zasáhnout Portoriko ve středu.

Hrozí tsunami a záplavy

V severovýchodním Karibiku, kde se nachází mimo jiné ostrovy Antigua a Barbuda, Montserrat, Guadeloupe či Dominika, už úřady také vydaly varování. Zrušeny byly lety na místní letiště, uzavřeny byly školy a lidé byli vyzváni, aby zůstali doma. Tuto oblast by měl hurikán Irma zasáhnout už dnes v noci místního času (středa ráno SELČ).

Střed hurikánu Irma se nyní nachází asi 440 kilometrů východně od ostrovního státu Antigua a Barbuda a provází ho větry o rychlosti až 280 kilometrů za hodinu.

Meteorologové očekávají, že hurikán s sebou přinese silné deště, spadnout by mohlo až 25 centimetrů srážek.

Video Záplavy v Houstonu vyvolaly rabování. Město muselo vyhlásit noční zákaz vycházení. - Samir Ebrahim YouTube
360p

Obavy panují ze sesuvů půdy a až sedmimetrových mořských vln. Irma se vytvořila minulý týden ve východním Atlantiku u Kapverdských ostrovů, kde vznikají bouře, jež patří k nejsilnějším v oblasti.

Jednou z nich byl v roce 1989 hurikán Hugo, který dosáhl maximálního pátého stupně a v Karibiku a Jižní a Severní Karolíně si vyžádal přes 50 obětí. Ke „kapverdským hurikánům“ patřil také Ivan, který zasáhl v roce 2004 karibské ostrovy a Střední Ameriku a zabil na 92 osob.

Doporučujeme
tomik007 ( 6. září 2017 19:53 )

BLESK opet velmi prehani

bksdfg ( 5. září 2017 13:52 )

Jenom víc takových tornád.

balika ( 5. září 2017 13:46 )

Dnes samé dobré zprávy. Irma míří na Floridu a hlavní vládní síly Sýrie vstoupily na 137. delostřeleckou základnu v Deir-EzZeir, ISIS je definitivně obklíčen. Vivat Asad, vivat Putin!

honza54 ( 5. září 2017 11:35 )

až jim Kim zatopí bude ještě hůř

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa