Islám k Německu patří, řekla Merkelová v duelu. Proti uprchlíkům odmítla nasadit děla

Autor: mah,ČTK - 
3. 9. 2017
20:50

V Německu proběhla největší předvolební debata. Současná kancléřka Angela Merkelová (CDU) se v ní střetla se svým největším protivníkem Martinem Schulzem (SPD). Merkelová v debatě prohlásila, že islám patří k Německu. Se svým sokem se ale shodla na tom, že je nutné vědět, kdo káže v německých mešitách. Kancléřka také prohlásila, že si nedokáže představit, že by před dvěma lety proti běžencům nasadila vodní děla.

Merkelová byla v debatě konfrontována se statistikou, podle níž si dvě třetiny Němců myslí, že islám k zemi nepatří. Uvedla, že skeptickému postoji lidí rozumí, vzhledem k tomu, že jsou ve jménu islámu páchány teroristické útoky. Zároveň ale poznamenala, že v Německu žijí čtyři miliony muslimů, takže islám k zemi patří.

Šéfka německé vlády se také nechala slyšet, že Berlín nebude trpět islamistické kazatele nenávisti. „Kazatelé nenávisti nemají v naší zemi co dělat,“ řekl i Schulz, podle něhož je ale jen výrazná menšina muslimů radikální.

Merkelová dnes také obhajovala svojí migrační politiku z krizového roku 2015. Šlo podle ní o velmi dramatickou situaci, v níž bylo správné běžencům pomoci otevřením hranic. Nedovedla si představit, že by se Německo na hranicích pokoušelo tisíce uprchlíků zastavit vodními děly.

Schulz s postupem Merkelové z větší části souhlasil, měla ale podle něj dopředu informovat své evropské kolegy. Integrace běženců, kterých do Německa v letech 2015 a 2016 přišlo 1,2 milionu, podle něj může být úkolem pro celou generaci. Podobně to vidí i šéfka německé vlády. „Máme integrační problémy,“ uvedla.

Připustila také chyby německé vlády v migrační politice, které vidí především v tom, že se Berlín v minulosti více nevěnoval situaci běženců v mimoevropských zemích.

Schulz by přestal vyjednávat s tureckem o připojení k EU

Kandidát sociální demokracie na kancléře Martin Schulz je pro ukončení vyjednávání o vstupu Turecka do Evropské unie. Režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podle něj překročil všechny meze. Angela Merkelová je pro uzavření fondů, které Ankara čerpá v souvislosti s přípravou na vstup do EU.

Schulz uvedl, že byl v minulosti zastáncem vstupu Turecka do unie, postoj ale změnil kvůli vývoji Erdoganova režimu, který zadržuje několik Němců. Nikdo podle něj nyní nemůže bez obav cestovat do této země.

Merkelová konstatovala, že se Turecko velkou rychlostí vzdaluje od demokratických zvyklostí. Nikdy nebyla pro to, aby země vstoupila do EU. Pro zastavení rozhovorů je ale nejprve potřeba shoda všech unijních členů, míní. Rozhovory podle ní beztak prakticky neexistují.

Poznamenala také, že ještě v pátek mluvila se sociálnědemokratickým ministrem zahraničí Sigmarem Gabrielem, který měl jiný postoj než nyní Schulz.

Schulz by nezaváděl poplatky na německých dálnicích

Pokud se Martin Schulz stane kancléřem, nezavede poplatky pro osobní auta na německých dálnicích. Angela Merkelová je nadále pro zavedení mýtného. Dálniční poplatky pro osobní auta schválil německý parlament teprve letos v březnu, vybírat by se měly od roku 2019.

Sociální demokracie, která vládne v koalici s konzervativní unií CDU/CSU, přitom pro zavedení poplatků hlasovala. Schulz je ale nyní přesvědčen o tom, že se projekt nemusí vůbec vyplatit. Merkelová trvá na tom, aby se dodržovaly uzavřené dohody.

Pro zrušení mýtného pro osobní auta jsou také opoziční strany Zelení a Levice nebo automotoklub ADAC.

VIDEO: Americký prezident Donald Trump si s Angelou Merkelovou nepotřásl rukou.

Video První setkání německé kancléřky Angely Merkelové s novým prezidentem USA Donaldem Trumpem - Reuters
480p 360p 240p

Doporučujeme
666provas ( 4. září 2017 10:38 )

Merkelova je: K. U. N. D. A.

666provas ( 4. září 2017 10:35 )

Bože to je ***

georg7 ( 4. září 2017 09:30 )

Die Merkel ist das PERSONIFIZIERTE problem Deutschland !!! prycsnima

georg7 ( 4. září 2017 09:19 )

Prasiva DIKTATORKA Merkel musi od valu !!! Predvolebni duel ??? Bylo to pratelske popovidani obou zradcu a a DESASTER Nemecka a Evropy !!!!!!!

bursik ( 4. září 2017 09:04 )

Nemci zuri a nechteji volit Merklovou,ale tato neschopna propocena uboha zradkyne vyhraje ! Jeji vitezstvi je koupene predem = vyssi zajmy svetovych mafii! uKOL znel znicit evropu a to se Jim dari

Zobrazit celou diskusi
Další videa