Americký torpédoborec se srazil s tankerem: 10 námořníků se pohřešuje

Autor: ČTK - 
21. 8. 2017
06:45

Při dnešní ranní srážce amerického válečného torpédoborce s obchodní lodí převážející ropu nedaleko singapurského přístavu se zranilo pět amerických námořníků. Deset se jich pohřešuje. Na místě zasahují americká letadla a vrtulníky, přítomny jsou i remorkéry. Záchranné akci asistuje singapurská námořní a pobřežní stráž a malajské složky, protože ke srážce došlo v malajských vodách Jihočínského moře. Během dvou posledních měsíců jde již o druhou podobnou nehodu americké válečné lodi.

Americký válečný torpédoborec John S. McCain vezoucí dálkově řízené rakety byl podle vyjádření amerického námořnictva na rutinní cestě do přístavu. Časně ráno se srazil s tankerem Alnic MC dlouhým 183 metrů, který plul pod liberijskou vlajkou. Torpédoborec má poškozenou záď.

Americké plavidlo nese jméno po otci a a dědečkovi amerického senátora Johna McCaina, oba se jmenovali stejně a oba byli admirály. Podle údajů amerického námořnictva byla loď, která patří k jeho 7. flotile a jejíž posádku tvoří obvykle 230 námořníků, po srážce schopna další plavby. JohnMcCain na Twitteru uvedl, že se za námořníky modlí.

Tanker převážel 12 000 tun ropy, ta při srážce do moře neunikla, potvrdila jeho posádka telefonicky agentuře Reuters. Podle informací singapurských úřadů na tankeru nejsou žádní zranění a lodní provoz v oblasti není narušen.

Letos v červnu zahynulo sedm amerických námořníků při srážce torpédoborce Fitzgerald s nákladní lodí plující pod filipínskou vlajkou v japonských vodách poblíž přístavu Jokosuka. Na americkém plavidle bylo přes 200 námořníků a většina z nich spala v kabinách, z nichž některé zaplavila voda.

VIDEO: Američané testují nejdražší vojenskou loď světa. Stála 325 miliard

Video Američané testují nejdražší vojenskou loď světa. Stála 325 miliard - U.S Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Ridge Leoni
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
Nezadat ( 21. srpna 2017 16:35 )

Američani: Změňte, prosím, svůj kurs o 15 stupňů severně, aby se zabránilo kolizi. Kanaďani: Doporučuji vám změnit VÁŠ kurs 15 stupňů jižně, aby se zabránilo kolizi. Američani: Tady je kapitán námořnictva Spojených států John McCaine. Opakuji znovu, změňte VÁŠ kurs. Kanaďani: Ne. Opakuji, změňte VÁŠ kurs. Američani: Zde je letadlová loď USS Lincoln, druhá největší loď americké atlantické flotily. Jsme doprovázeni třemi torpédoborci, třemi křižníky a mnoha podpůrnými loděmi. Požaduji, abyste změnili VÁŠ kurs 15 stupňů severně - to je jedna pět stupňů severně nebo budou podniknuta protiopatření pro zajištění bezpečnosti této lodi. Kanaďani: Zde je MAJÁK.

fotrpjotr ( 21. srpna 2017 09:53 )

Co tam dělají američtí agresoři,tak daleko od domova.Kim se musí smát,když vidí,jakou mají ušáci navigaci.

snehulak ( 21. srpna 2017 07:37 )

Jak říkala babička, když jim před lety někde upadla nějaká ta atomová bomba do moře,: "Oni i ti imperialisti jsou také nakonec jen lidi". Ještě že tam u Singapuru mají to své letectvo a vrtulníky. Už konečně vím na co si tam ty základny drží.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa