Muž chránil tělem neznámého chlapečka při teroru v Barceloně: Neuteču, je jako můj syn, křičel

Autor: Veronika Kynclová - 
20. 8. 2017
06:20

Španělsko se vzpamatovává z teroristického útoku, při němž bylo zabito 14 lidí, a na povrch vyplouvají příběhy lidí, z nichž se derou slzy do očí. Jedním z protagonistů je i Brit Harry Athwal (44). Riskoval svůj život, aby zachránil malého chlapce.

Když vjela ve čtvrtek bílá dodávka do davu lidí na vyhledávaném bulváru La Rambla, většina lidí se v panice snažila schovat. Ne však britský turista Harry Athwal. „Dodávka kličkovala po silnici. Lidé létali vzduchem,“ vzpomíná. V době útoku stál zrovna na balkoně jedné z restaurací a všiml si, jak vůz smetl i jednoho klučinu, který zůstal po prudkém nárazu ležet na zemi. I navzdory nebezpečí se k němu Athwal okamžitě rozběhl. „Byl v bezvědomí, měl nohu vytočenou špatným směrem, z hlavy mu tekla krev, věděl jsem, že to byla víc než krev,“ líčí otřesný zážitek.

„Kontroloval jsem mu pulz, ale žádný jsem nenahmatal. Myslel jsem, že umřel. Hladil jsem ho po vlasech a brečel jsem, ale zůstal jsem s ním. Nemohl jsem ho nechat uprostřed silnice,“ říká Brit a oči se mu při tom lesknou. Na strach z teroristů v tu chvíli nedbal. „Byl jako můj vlastní syn. Bylo mu tak sedm nebo osm let. Stejně jako mému klukovi,“ vysvětlil, proč u chlapce zůstal. Když se pak chlapec dostal do péče záchranářů, Atwhal se zhroutil. Zda hoch přežil, doteď netuší.

Nový podezřelý: Younesi Abouyaaqoub

Řidič dodávky, který ve čtvrtek při teroristickém útoku v Barceloně zabil 14 lidí, je možná stále naživu a na útěku. Policie tak nyní pátrá po Younesim Abouyaaqoubovi (22), který je novým hlavním podezřelým. Španělská vláda se domnívá, že další útok nehrozí, a proto prý stupeň ohrožení nezvýší. I nadále zachová stupeň čtvrtý, tedy druhý nejvyšší. Posílí ale bezpečnostní opatření, mimo jiné v turistických letoviscích.

Petřín ve španělských barvách

Oběti teroristického útoku uctila i Praha, která rozsvítila Petřínskou rozhlednu v národních barvách Španělska. Není to poprvé. Stejným gestem metropole vyjádřila solidaritu s oběťmi další řady útoků. Od listopadu 2015 byl Petřín osvětlen v barvách Francie, Belgie, Německa i Velké Británie.

Psychicky nemocný Rus (†23): Zaútočil nožem na chodce

K napadení chodců došlo i včera v sibiřském Surgutu, kde Bobichel Abdurachmanov (†23) pobodal sedm lidí. Dva z nich podle lékařů bojují o život. Policie muže ve falešné sebevražedné vestě, který prý trpěl psychickými problémy, zastřelila. K incidentu se hned včera přihlásil tzv. Islámský stát.

Maročan (18) ve Finsku pobodal 10 lidí, dva zabil

Jako teroristický útok už vyšetřuje finská policie páteční incident ve městě Turku. Osmnáctiletý Maročan, jehož jméno úřady zatím nezveřejnily, tam pobodal 10 lidí a dva z nich při tom zabil. Tři zranění zůstávají na jednotce intenzivní péče. Samotného útočníka policisté střelili do nohy a nyní je v nemocnici. „Zatím nebylo možné ho vyslechnout,“ oznámila policie. Jeho motiv tak stále není znám.

VIDEO: Španělský král Felipe VI. navštívil zraněné po útoku v Barceloně

Video Španělský král Felipe VI. navštívil zraněné po útoku v Barceloně - Reuters
360p

Doporučujeme
Monikay ( 20. srpna 2017 12:46 )

Lidskost je vždy krásná - mám na mysli pána co zůstal s tím chlapečkem.

denneter ( 20. srpna 2017 10:29 )

Velice důležité je nasvícení Petřínské věže!!!Kkti!!

petr1982 ( 20. srpna 2017 08:57 )

Řeči o solidaritě, koncerty k uctění památky, změna profilové fotky s vlajkou na FB,to jsou jen prázdná gesta. Jediná šance je,volit strany, které jsou proti islámu a proti ekonomickým imigrantům a to je pouze Okamura,ostatní mě nepřesvědčili.V zemích, kde už ta verbeš je, tam by pomohlo už jen radikàlní řešení, vyhostit všechny bez vyjímky. Po každém útoku pìšou, že o tom teroristovi věděli a že ho sledovali. Tvl ochráníme obyvatelstvo tím, že budeme teroristy sledovat, super hned jsem klidnější

snehulak ( 20. srpna 2017 08:22 )

Půjdeme statečně proti zbabělým islámským teroristům s hymnou EU na rtech hrdě padneme a tak uchráníme svou humanitní demokracii, ČR a EU. Mááme holé ruce !

choseeeee ( 20. srpna 2017 07:34 )

Co jim udělali děti a ostatní. Co se ten svět dočista zbláznil. Politici snad už otevřete oči a přestanete blábolit nesmysly nebo o co vám jde až zemře ještě víc nevinných dětí a lidí? Jak dlouho bude tohle pokračovat. Proč to neřešíte tam kde je problém ale řešíte to až tady doma v Evropě.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa