Ve Finsku šlo o teroristický útok: Vraždit měl osmnáctiletý Maročan

Autor: ČTK, ula - 
19. 8. 2017
13:35

Páteční útok ve městě Turku finská policie vyšetřuje jako trestný čin související s terorismem. Hlavním podezřelým, kterého se podařilo zadržet krátce po činu, je podle policistů osmnáctiletý Maročan. Ten přišel do země v roce 2016 a požádal o azyl. V noci na sobotu policie při razii v bytě v Turku zadržela pět osob, informovala agentura AFP.

Muž, jehož jméno policie zatím nezveřejnila, zabil v pátek odpoledne v centru jihofinského Turku dva lidi. Oba byli podle policie finskými občany. Mezi dalšími osmi zraněnými jsou také dva Švédové a jeden Ital. Samotného útočníka policisté střelili do nohy a nyní je v péči lékařů. Vyslechnout ho zatím nebylo možné, uvedla policie.


Na páteční tiskové konferenci policie uvedla, že má prozatím v hledáčku jen jednoho podezřelého, pokračuje ale v pátrání po případných komplicích.
„Zadržujeme nyní šest podezřelých, hlavního podezřelého a pět dalších,“ řekl agentuře AFP ráno vyšetřovatel Markus Laine. „Prověřujeme roli pěti dalších osob, nejsme si však ještě jisti, zda jsou (s útokem) nějak spojeni,“ dodal Laine. Všech pět lidí podle něj ale bylo v kontaktu s hlavním podezřelým.

Do davu lidí v centru Barcelony najela dodávka:

Video Do davu lidí v centru Barcelony najela dodávka. Lidi zachvátila panika. - https://twitter.com/OldBlackHack/status/898206012909465601
360p


Totožnost útočníka policie zatím nezveřejnila, podle Laineho si je ale „jistá, že ví, o koho jde“. Finská ministryně vnitra Paula Risikkoová v pátek uvedla, že podezřelý vypadal jako muž „cizího původu“.

Na Twitteru dnes finská policie uvedla, že při vyšetřování spolupracuje i s dalšími zeměmi. V pátek policejní ředitel Seppo Kolehmainen řekl, že je příliš brzy na to, aby se útok dával do souvislosti s mezinárodním terorismem.

Po útoku Finsko posílilo po celé zemi bezpečnostní opatření. Více policistů střeží mimo jiné mezinárodní letiště v Helsinkách či železniční nádraží.
Turku, které má asi 180.000 obyvatel, leží zhruba 150 kilometrů západně od hlavního města.

Doporučujeme
isolda666 ( 19. srpna 2017 18:10 )

Nepřestává mě udivovat to, že když se někde něco semele, tak napříč všemi diskuzemi se táhne veskrze negativní postoj k přijímání uprchlíků. A tak mi tedy někdo vysvětlete, proč chce každý volit za našeho prezidenta Jiřího Drahoše??? COpak si ti lídé nezjistili, jaké má politické názory??? Jak snadné si přece dneska dát jeho jméno do vyhledávače. Źe např. prohlásil, že přijmout 2600 migrantů není bezpečnostní problém.

iFender ( 19. srpna 2017 15:38 )

Tezko vyjadrit solidaritu,kdyz je tam "Suomi" finove zvou a ridi se EU smernicemi.Splnuji uprchlicke kvoty maji o to vice strachu,kriminality nejistoty. Jo,jo to se to drive zilo.......

naidka ( 19. srpna 2017 14:37 )

Že by v tom byly prachy a mocenský záměr a Evropané předhozeni jako obětní beránci? Taky mám dojem, že invaze černých je placená a řízená.

adalberta ( 19. srpna 2017 12:48 )

přesně tak, přemýšlím nad tím ze všech stran, a nemůžu přijít na důvod proč se to neustále děje a hlavně toleruje znovu a znovu? A to mám hodně racionální a logické myšlení. Napadá mne také slovo účelný záměr, ale proč? Co je cílem, čeho chtějí vlivní dosáhnout? Koho vlastně chrání, a kdo to řídí? Proč jsme bezmocní a čekáme, co se nám stane a kdy? Vždyť tu sílu máme, bránit se a udělat pořádek. Jenže tady jde skutečně o jistý záměr a zájem někoho, možná ještě mocnějšího než jsou EU lídři, a bůh to rozhodně není.

santikxauz ( 19. srpna 2017 12:47 )

Musíte se semknout a přizpůsobit,když EU nemá zájem,aby k tomu nedocházelo.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa