Podle íránských sdělovacích prostředků byla Mírzáchání provdaná za Čecha Jana Vondráka, který se věnuje teoretické počítačové vědě v Kalifornii. Jejich dcera se jmenuje Anahita.

Podívejte se na vzpomínkové video o geniální matematičce:

Video
délka: 00:45
360p

Vzpomínkové video na geniální matematičku sdílel výzkumný vědec z NASA Firouz Naderi. instagram.com/Firouz_Naderi

Íránská agentura Fars napsala, že 60 poslanců se snaží prosadit dodatek zákona, díky němuž by mohla dcera Mírzácháníové navštívit Írán.

Íránská matematička získala v roce 2014 za svou práci prestižní Fieldsovu medaili, udělovanou jednou za čtyři roky mladým matematikům a považovanou za obdobu Nobelovy ceny v matematickém oboru.

O její smrti v neděli informovala většina íránských státních listů. V rozporu s tradicí některé otiskly fotografii Mírzácháníové bez muslimské pokrývky vlasů. V jednom z titulků stálo, že odešla královna matematiky. Hold ženě vzdal také prezident Hasan Rúhání, který na Instagram umístil její fotografii bez hidžábu.

‌ درگذشت اندوه‏بار مریم میرزاخانی، #نابغه نامدار #ریاضی ایران و جهان موجب تأثر فراوان شد. ‌ درخشش بی‌نظیر این #دانشمند خلاق و انسان متواضع که نام ایران را در مجامع علمی جهانی طنین‏‌انداز کرد، نقطه عطفی در معرفی همت والای #زنان و جوانان ایرانی در مسیر کسب قله‌های افتخار در عرصه‌های گوناگون بین‌المللی بود. ‌ این‏جانب ضمن ارج نهادن به خدمات علمی و آثار ماندگار این فرزند فرهیخته ایران، مصیبت وارده را به جامعه علمی کشور و خانواده محترم آن عزیز از دست رفته صمیمانه تسلیت می‏‌گویم. ‌ #مریم_میرزاخانی (۱۳۹۶-۱۳۵۶) #فرزند_ایران ‌

Příspěvek sdílený Hassan Rouhani • حسن روحانی (@hrouhani),Čec 15, 2017 v 10:11 PDT

Mírzácháníová se narodila v Íránu, studovala v Teheránu a doktorát získala v roce 2004 na Harvardově univerzitě. V jednom rozhovoru v roce 2008 řekla, že se jako dítě toužila stát spisovatelkou a že jí matematika ve škole nešla. Přivedl ji k ní až starší bratr.

Fotogalerie
14 fotografií