Státy, které odmítají přijmout uprchlíky, by podle Schulze měly v budoucnu počítat s menšími finančními prostředky z fondů EU. Ty, které naopak přijaly velké množství lidí hledajících ochranu, by měly dostat bonus.

Mezi tyto státy spadá Polsko, Maďarsko, ale i Česko. Podle Evropské komise tyto tři země i přes opakované výzvy neplní své povinnosti a neberou ohled na své závazky vůči Itálii, Řecku a dalším státům Evropské unie. Česká republika se tak může dostat před unijní soud a dostat vysokou pokutu. 

Česká republika se proti podobným výtkám brání. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už dříve prohlásil: „Výtky ohledně neplnění kvót jednoznačně odmítáme. Navíc na území Itálie a Řecka v současné chvíli není nikdo, kdo splňuje podmínky pro relokaci, proto je jakákoliv nabídka ze strany ČR bezpředmětná.“

Země stojící mimo eurozónu by neměly mít možnost blokovat její další integraci, uvedl dále německý politik, který byl donedávna předsedou Evropského parlamentu. Pokud jde o Německo a Evropu, „země by mohla udělat víc,“ poznamenal Schulz. Mohla by například zvýšit svůj finanční příspěvek do společné pokladny.

Hospodářský program sociálnědemokratického kandidáta obsahuje požadavek většího objemu investic a větší sociální spravedlnost, které by mělo být dosaženo prostřednictvím přerozdělování.

Schulz doufá, že v zářijových volbách jeho strana porazí křesťanské demokraty kancléřky Angely Merkelové. Poté, co v lednu převzal vedení sociálních demokratů, preference SPD v průzkumech poklesly. V poslední době se ale propad podařilo zastavit.

Svůj volební program představili sociální demokraté před třemi týdny na mimořádném sjezdu v Dortmundu. V neděli prezentovaný Schulzův „plán pro lepší Německo a lepší Evropu“ volební program dál rozvíjí, napsala agentura DPA.

Podívejte se na video, kde Sobotka odmítá kvóty 

Video
délka: 00:27

Sobotka v Bruselu dál odmítá kvóty. Česko pomáhá jinak, řekl Jakub Veinlich

Fotogalerie
6 fotografií