Tělo disidenta Siao-poa v Číně zpopelnili. Vdova si to přitom prý nepřála

Autor: jer, ČTK - 
15. 7. 2017
14:50

Čína oznámila, že tělo zemřelého nositele Nobelovy ceny za mír, disidenta Liou Siao-poa bylo zpopelněno. Obřadu se zúčastnila disidentova rodina a přátelé, dodaly podle agentury AP čínské úřady. Později příbuzní urnu s popelem vhodili do moře. Liou byl koncem června propuštěn z vězení po diagnóze rakoviny jater v konečném stadiu. Ve čtvrtek nemoci podlehl.

Liouova žena a další příbuzní byli doposud pod přísným dohledem čínských bezpečnostních orgánů a prakticky odříznuti od kontaktu s vnějším světem. Západní státy naléhají na Čínu, aby nechala vdovu po Liouovi trpící depresí odcestovat do zahraničí.

Německo nabídlo, že by vdově po disidentovi poskytlo útočiště. Kancléřka Angela Merkelová v pátek večer uvedla, že Německo se bude dál snažit prosadit „humanitární řešení“ situace tak, aby Liou Sia mohla opustit domácí vězení a odjet do některé ze zahraničních zemí podle své volby.

Liouovo tělo bylo zpopelněno v pátek ráno místního času, sdělilo vedení města Šen-jang na severovýchodě Číny, kde byl disident po propuštění z vězení léčen. Představitel městské vlády Čang Čching-jang podle agentury Reuters rovněž prohlásil, že vdova „Liou Sia je volná“.

Pohřeb ve státní režii

Město Šen-jang vydalo oficiální zprávu o pohřbu a také fotografie. Je na nich vdova Liou Sia, podpíraná bratrem, a také Liouvi sourozenci s manželkami. Tělo leželo v místnosti vyzdobené bílými květy v otevřené rakvi a na stěně byl nad Liouovu fotografií nápis Pohřeb pana Liou Siao-poa. Podle oficiální zprávy se obřad konal v 6:30 místního času a znělo při něm Mozartovo Requiem. Tělo bylo krátce potom zpopelněno a popel předán vdově.

Správa Šen-jangu pak zveřejnila fotografie, na nichž je vidět vdova a několik dalších lidí, jak z lodi vhazují urnu s popelem do moře. Rodinný právník citovaný agenturou Reuters řekl, že si není jistý, zda si rodina opravdu přála kremaci. „Jsou zřejmě stále pod dozorem úřadů, není možné se s nimi spojit,“ řekl k situaci rodiny.

Problematické je také vyjádření staršího Liouova bratra. Na tiskové konferenci uspořádané po obřadech chválil „socialistický systém“, děkoval úřadům za lidskost a za to, že jednaly podle vůle rodiny. Poskytl také vysvětlení k tomu, že na tiskovou konferenci nepřišla vdova.

„Je právě teď velmi nemocná, proto nemohla přijít. Je to politováníhodné,“ řekl. Byl usazen mezi tlumočníka do angličtiny a zástupce města Šen-jangu. Ven ho pak eskortovaly dvě ženy a muž už pak neodpovídal na dotazy novinářů, kteří ho obklopili.

Zástupce města Šen-jang řekl, že o tom, že popel bude vhozen do moře, rozhodla vdova. Jeden z nejbližších Liouových přátel Chu Ťia o tom ale pochybuje. Podle něj jde o úřední rozhodnutí, protože nic tělesného z Lioua nemělo zůstat na čínské půdě, aby tam jeho přátelé nemohli vybudovat památník. Chu také agentuře Reuters řekl, že je známo, že starší bratr nesdílel Liouovy politické názory. To, že právě on zastupoval rodinu na setkání s novináři, považuje Chu za cynické.

Urostlí mladíci s módními účesy

Ačkoli se v oficiální zprávě uvádí, že se pohřbu zúčastnili rovněž Liouovi přátelé, nikdo je u rakve neidentifikoval. Jeden z nich, spisovatel Mo Č'-sü, agentuře AP řekl: „Nebyl tam ani jeden z jeho opravdových přátel.“ Urostlí mladíci s módními účesy, kteří jsou na fotografiích, se podle něj podobají spíše tajným agentům, kteří měli hlídat Liouovu ženu.

„Je to jenom velké představení. Tento režim dlouhodobě jedná bez jakékoli známky lidskosti, a proto mu neposkytl ani minutu svobody, a to ani ve chvíli smrti. Nemohu říci nic jiného než to, že jsem mimořádně rozezlen,“ dodal Mo.

Prezident Zeman o obchodování s Čínou:

Video Prezident Zeman o obchodování s Čínou - redakce Blesk
720p 480p 360p 240p

Mluvčí správy Šen-jangu prohlásil, že úřady jednají v zájmu Liou Sia. „Pokud vím, je volná. Přišla ale právě o příbuzného a prožívá hluboký smutek. Nechme ji po smrti Liou Siao-poa uspořádat si věci a pokusme se ji uchránit od vnějších vlivů,“ řekl mluvčí.

Liou Siao-po si od roku 2009 odpykával 11letý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08 volal po respektování lidských práv a zavedení pluralitního systému.

Ačkoli nad Liouovou smrtí truchlil svět, čínské sdělovací prostředky se jí téměř nevěnovaly. Státní list Global Times v pátek napsal, že Západ „dělá z Lioua boha“, přičemž šlo o „zločince“, který byl „paranoidní, naivní a arogantní“. „Liouova pamětní deska nemá v čínském kulturním chrámu místo. Nad Liouovým zbožštěním Západem převáží jeho popření v Číně,“ uvedl list.

Doporučujeme
MarkusHermann ( 15. července 2017 15:34 )

Disidenti jsou zlo,které je třeba je neustále hlídat.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa