„Kromě rány na noze má ještě řeznou ránu na zádech. Chtějí proto udělat nějaká další vyšetření. Nemocnice v Hurghadě není příliš specializovaná. Je to spíš nemocnice v letovisku,“ řekla ČT česká velvyslankyně Veronika Kuchyňová Šmigolová.

Video
délka: 00:41

Krvavý útok v Egyptě: Mrtvé Němky a zraněná Češka Twitter, Reuters a Hudba: Streets of Cairo, Studio Fontána, spol. s r.o.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) má Česko v Káhiře poměrně veliký objekt, kde rodině nabídli ubytování.

„Do této chvíle nebylo vydáno žádné oficiální vyjádření ze strany egyptských lékařů. Naše zraněná klientka se v sobotu letecky přesunula do nemocnice v Káhiře, česká ambasáda pak zařídila přesun i zbytku její rodiny za ní,“ uvedla na cestovní kancelář Pantour na svém Facebooku.

„Klientku navštívili dva lidé z českého velvyslanectví. Česká velvyslankyně, která je klientce a její rodině na blízku, je v neustálém spojení s nemocnicí a rodinou klientky. Dělá vše, co je v lidských silách, aby poskytla všem českým turistům tu nejlepší pomoc a podporu,“ dodala CK Pantour.

Útočník, který byl zadržen, byl identifikován jako osmadvacetiletý Abdar Rahmán Šams Dín z provincie Kafr aš-Šajch v deltě Nilu. DPA s odvoláním na káhirské bezpečnostní kruhy napsala, že útočník jednal podle pokynů ISIS a dostal úkol zaútočit na cizince.

Video
délka: 01:32

Češi do Hurghady letí i po útoku na turisty. Odradit se nenechali Blesk - Karel Kopáček

V egyptské Hurghadě byla po pátečním útoku zpřísněna bezpečnostní opatření. Policejní hlídky jsou kolem hotelů i na silnicích. List Egypt Independent napsal, že policie zřídila v Hurghadě dodatečná kontrolní stanoviště a prohlíží automobily všech, kdo do letoviska přijíždějí nebo z něj odjíždějí. Hlídky jsou také kolem hotelů.

Koupil si nůž, vstupenku na pláž a šel vraždit

Prozatím se ví, že do Hurghady přijel v pátek a až tam si koupil nůž, jímž pak útočil. Koupil si také vstupenku na pláž u jednoho z hotelů, tam pobodal tři ženy a pak přešel na jinou pláž a zaútočil na další tři ženy.

Zástupce ředitele egyptských turistických kanceláří Múdí Šáir očekává, že útok ovlivní zájem turistů. Hotely jsou nyní, kdy vrcholí sezona, podle něj obsazené na 90 procent. Řekl, že dopad se začne projevovat v neděli.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež sdělil, že nyní je v Egyptě více než 3000 českých turistů, z toho v Hurghadě zhruba 700.

Podle zdrojů agentury Reuters byl útočník převezen k výslechu do Káhiry a policie vyslechla i 15 hotelových zaměstnanců, kteří byli svědky útoku. Podle prvních zpráv se útočník při výslechu přiznal, že sdílel názory islámských radikálů.

Vše o útoku v Hurghadě čtěte zde

Fotogalerie
18 fotografií