České ministerstvo zahraničí oznámilo, že žena, která byla útočníkem zraněna na noze a má pořezaná také záda, bude převezena do Káhiry k dalšímu vyšetření. Z Hurghady bude do egyptské metropole přepraven rovněž její přítel s dítětem a oba ubytuje český zastupitelský úřad.

Egyptské sdělovací prostředky uvádějí, že muž útočil pouze na ženy. Mrtvé jsou podle těchto zdrojů dvě Němky, mezi raněnými jsou kromě Češky dvě Arménky a národnost čtvrté je zatím nejasná. Německé ministerstvo zahraničí útok odsoudilo a v sobotu ráno potvrdilo, že dvě mrtvé ženy jsou Němky.

Video
délka: 00:41

Krvavý útok v Egyptě: Mrtvé Němky a zraněná Češka Twitter, Reuters a Hudba: Streets of Cairo, Studio Fontána, spol. s r.o.

„Máme nyní smutnou jistotu, že při útoku v Hurghadě byly zabity dvě německé turistky. Podle toho, co víme, chtěl útočník zasáhnout zahraniční turisty,“ citovala agentura DPA mluvčí ministerstva zahraničí. Podle ní jsou na místě zaměstnanci německého velvyslanectví v Káhiře, kteří budou v kontaktu s egyptskými úřady.

Útočil 28letý Egypťan

Útočník, který byl zadržen, byl identifikován jako osmadvacetiletý Abdar Rahmán Šams Dín z provincie Kafr aš-Šajch v deltě Nilu. Egyptské ministerstvo vnitra o motivu jeho činu zatím neposkytlo detaily.

Podle egyptských sdělovacích prostředků guvernér provincie Rudé moře, kam spadá Hurghada, přerušil svou dovolenou v Káhiře a vrátil se domů, aby mohl být při vyšetřování.

Nechci Egypťany, křičel útočník

„Měl u sebe nůž a každou z nich bodl třikrát do hrudi. Zemřely na pláži,“ popsal Reuters útok na německé turistky Abdal Abdalazíz, člen ostrahy jednoho z hotelů. „Hledal cizince a nechtěl žádné Egypťany,“ řekl Reuters člen personálu hotelu Zahabia. „Zůstaňte stranou, nechci Egypťany,“ volal útočník v arabštině podle svědka citovaného agenturou AP.

Zranění lidé, které prý útočník zasáhl do obličeje, krku a nohou, byli převezeni do místních nemocnic.

Klienti české cestovní kanceláře Blue Style, kteří byli ubytovaní poblíž incidentu, jsou v pořádku, uvedla cestovní kancelář. „V současné chvíli jsou všichni cestující naší cestovní kanceláře v pořádku,“ informoval ČTK mluvčí kanceláře Václav Nekvapil. Podle něj „z důvodu komfortu klientů“ cestovní kancelář zajistila náhradní ubytování všem 14 turistům, kteří předtím byli ubytováni v bezprostřední blízkosti incidentu.

Češi se útokem odradit nenechali. Na dovolenou v Hurghadě odletěli další:

Video
délka: 01:32

Češi do Hurghady letí i po útoku na turisty. Odradit se nenechali Blesk - Karel Kopáček

Na soukromou pláž připlaval z veřejné

Podle egyptského ministerstva vnitra se útočník „dostal na soukromou pláž hotelu v Hurghadě, kde spáchal svůj zločin, přeplaváním ze sousední veřejné pláže“. Podle agentury Reuters, která se odvolává na bezpečnostní zdroje, tak získal přístup k hotelu Zahabia, kde zabil dva německé občany a zranil další dvě osoby.

Další dva lidi pak údajně zranil v sousedním hotelu Sunny Days El Palacio. Oba hotely podle Reuters mají vlastní soukromé pláže. Po druhém útoku byl muž zatčen.

Vše o útoku v Hurghadě čtěte zde

BYLI JSTE SVĚDKY ÚTOKU NA TURISTY, PŘI KTERÉM BYLA ZRANĚNA I ČEŠKA? JSTE NA DOVOLENÉ V HURGHADĚ? NAPIŠTE NÁM DO REDAKCE NA tip@blesk.cz NEBO VOLEJTE NA 724 014 586

Fotogalerie
12 fotografií