Útočník byl zadržen a odveden k výslechu. Jeho motiv je zatím nejasný, ale podle svědků úmyslně útočil na cizince. Pachatel podle předběžného vyšetřování před útokem doplaval z nedaleké veřejné pláže do turistického resortu.

Útočník: Nechci Egypťany

Měl u sebe nůž a každou z nich bodl třikrát do hrudi. Zemřely na pláži, popsal Reuters útok na německé turistky Abdal Abdalazíz, člen ostrahy jednoho z hotelů.

Hledal cizince a nechtěl žádné Egypťany, řekl Reuters člen personálu hotelu Zahabia. "Zůstaňte stranou, nechci Egypťany, volal útočník v arabštině podle svědka citovaného agenturou AP.

Zranění lidé, které prý útočník zasáhl do obličeje, krku a nohou, byli převezeni do místních nemocnic.

Video
délka: 00:41

Krvavý útok v Egyptě: Mrtvé Němky a zraněná Češka Twitter, Reuters a Hudba: Streets of Cairo, Studio Fontána, spol. s r.o.

„Jedna Češka utrpěla lehké zranění na noze, je v místní nemocnici, kde ji v následujících hodinách navštíví náš diplomat z české ambasády v Káhiře,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Cestovní kancelář Pantour sdělila, že zraněná Češka je její klientkou. „V tuto chvíli je v nepřetržité péči tamních lékařů. „Naši delegáti jsou přítomni v nemocnici a tráví veškerý možný čas s klientkou. Jsme rovněž v kontaktu s rodinou naší klientky, která je informována, že jsme v případě zájmu připraveni na naše náklady dopravit kohokoli přímo za nimi a poskytnout veškerou pomoc a asistenci, která bude v našich silách,“ uvedla cestovní kancelář.

 

Zraněná Česka byla na dovolené s rodinou

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na svém Twitteru oznámil, že zraněná Češka bude převezena do Káhiry na další vyšetření. Spolu s ní bude převezen i její přítel a dítě.

Egyptské ministerstvo vnitra zmínilo, že oběťmi jsou turisté různých národností. Zranění, které prý útočník zasáhl do obličeje, krku a nohou, byli převezeni do místních nemocnic. Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří bylo v resortu 30 Čechů od tří českých cestovních kancelář.

Hotel Sunny Days El Palacio v Hurghadě, kde útočník pobodal turisty.
Hotel Sunny Days El Palacio v Hurghadě, kde útočník pobodal turisty.
Autor: abl

České ministerstvo zahraničí původně informovalo, že Češi zranění nejsou. „Mezitím se objevilo v arabském tisku, že by tam mohla být nějaká Češka. Obvolávali jsme nemocnice a ve Všeobecné nemocnici v Hurghadě nám řekli, že tam Češka leží. Jenže její jméno příliš česky nezní, proto jsme požádali o ofocení jejího pasu,“ uvedla mluvčí resortu Michaela Lagronová.

V médiích popsal útok šéf jedné z cestovních kanceláří obeznámený se situací: „Dvě Němky zemřely v hotelu Zahabia. Pak zabiják proklouzl do hotelu El Palacio a zranil Rusku, pobodal ji nožem. Žije, ale je v kritickém stavu,“ uvedl, aby dodal: „Také zranil dva lidi z Arménie a jednu Češku. Pak běžel do moře a snažil se uniknout, ale pracovníci hotelu nasedli na motorový člun a chytili ho.“ 

Fotografie kolující po internetu ukazují, že útočníka před zatčením přemohla ochranka jednoho z hotelů a převážela ho ve vozíku přes jeho zahradu.

Češi se útokem odradit nenechali. Na dovolenou v Hurghadě odletěli další:

Video
délka: 01:32

Češi do Hurghady letí i po útoku na turisty. Odradit se nenechali. Blesk - Karel Kopáček

Cestovní kanceláře: Naši klienti jsou v pořádku

„Podle dostupných informací došlo v egyptském letovisku Hurghada k ojedinělému incidentu. V současné chvíli jsou všichni cestující naší cestovní kanceláře v pořádku. Z důvodu komfortu klientů jsme zajistili náhradní ubytování všech 14 klientů, kteří se nacházeli v bezprostředním okolí incidentu. Nadále velmi pečlivě monitorujeme aktuální situaci v destinaci,“ uvedl mluvčí CK Blue Style Václav Nekvapil.

„Momentálně jsme ve spojení s delegátkou, která jede přímo na místo a snažíme se zjistit maximum informací. Zatím totiž nelze říci, jaký byl motiv útoku. Žádného z našich klientů se incident naštěstí nedotkl, všichni jsou v pořádku,“ připojil mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Byli jste u toho, když útočník zranil Češku? Jste právě v egyptské Hurghadě na dovolené? Napište nám na tip@blesk.cz.

Vše o útoku v Hurghadě čtěte zde

Fotogalerie
19 fotografií