Útok v turistickém ráji Čechů: Dvě mrtvé Němky a Češka (36) mezi zraněnými

Autor: jer,kal,ČTK - 
14. 7. 2017
21:00

V egyptském letovisku Hurghada útočník v pátek pobodal nožem šest turistek. Při útoku, který se odehrál v hotelových resortech Zahabia a Sunny Days El Palacio, zemřely dvě ženy z Německa, podle původních informací mělo jít o Ukrajinky. Mezi zraněnými je i jedna Češka (36), uvedlo na Twitteru české ministerstvo zahraničí. Jde o klientku pražské cestovní kanceláře Pantour, která se k ní přihlásila. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek oznámil, že zraněná Češka bude převezena do Káhiry

Útočník byl zadržen a odveden k výslechu. Jeho motiv je zatím nejasný, ale podle svědků úmyslně útočil na cizince. Pachatel podle předběžného vyšetřování před útokem doplaval z nedaleké veřejné pláže do turistického resortu.

Útočník: Nechci Egypťany

Měl u sebe nůž a každou z nich bodl třikrát do hrudi. Zemřely na pláži, popsal Reuters útok na německé turistky Abdal Abdalazíz, člen ostrahy jednoho z hotelů.

Hledal cizince a nechtěl žádné Egypťany, řekl Reuters člen personálu hotelu Zahabia. "Zůstaňte stranou, nechci Egypťany, volal útočník v arabštině podle svědka citovaného agenturou AP.

Zranění lidé, které prý útočník zasáhl do obličeje, krku a nohou, byli převezeni do místních nemocnic.

Video Krvavý útok v Egyptě: Mrtvé Němky a zraněná Češka - Twitter, Reuters a Hudba: Streets of Cairo, Studio Fontána, spol. s r.o.

„Jedna Češka utrpěla lehké zranění na noze, je v místní nemocnici, kde ji v následujících hodinách navštíví náš diplomat z české ambasády v Káhiře,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Cestovní kancelář Pantour sdělila, že zraněná Češka je její klientkou. „V tuto chvíli je v nepřetržité péči tamních lékařů. „Naši delegáti jsou přítomni v nemocnici a tráví veškerý možný čas s klientkou. Jsme rovněž v kontaktu s rodinou naší klientky, která je informována, že jsme v případě zájmu připraveni na naše náklady dopravit kohokoli přímo za nimi a poskytnout veškerou pomoc a asistenci, která bude v našich silách,“ uvedla cestovní kancelář.

 

Zraněná Česka byla na dovolené s rodinou

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na svém Twitteru oznámil, že zraněná Češka bude převezena do Káhiry na další vyšetření. Spolu s ní bude převezen i její přítel a dítě.

Egyptské ministerstvo vnitra zmínilo, že oběťmi jsou turisté různých národností. Zranění, které prý útočník zasáhl do obličeje, krku a nohou, byli převezeni do místních nemocnic. Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří bylo v resortu 30 Čechů od tří českých cestovních kancelář.

Hotel Sunny Days El Palacio v Hurghadě, kde útočník pobodal turisty.Hotel Sunny Days El Palacio v Hurghadě, kde útočník pobodal turisty. | 

České ministerstvo zahraničí původně informovalo, že Češi zranění nejsou. „Mezitím se objevilo v arabském tisku, že by tam mohla být nějaká Češka. Obvolávali jsme nemocnice a ve Všeobecné nemocnici v Hurghadě nám řekli, že tam Češka leží. Jenže její jméno příliš česky nezní, proto jsme požádali o ofocení jejího pasu,“ uvedla mluvčí resortu Michaela Lagronová.

V médiích popsal útok šéf jedné z cestovních kanceláří obeznámený se situací: „Dvě Němky zemřely v hotelu Zahabia. Pak zabiják proklouzl do hotelu El Palacio a zranil Rusku, pobodal ji nožem. Žije, ale je v kritickém stavu,“ uvedl, aby dodal: „Také zranil dva lidi z Arménie a jednu Češku. Pak běžel do moře a snažil se uniknout, ale pracovníci hotelu nasedli na motorový člun a chytili ho.“ 

Fotografie kolující po internetu ukazují, že útočníka před zatčením přemohla ochranka jednoho z hotelů a převážela ho ve vozíku přes jeho zahradu.

Češi se útokem odradit nenechali. Na dovolenou v Hurghadě odletěli další:

Video Češi do Hurghady letí i po útoku na turisty. Odradit se nenechali - Blesk - Karel Kopáček

Cestovní kanceláře: Naši klienti jsou v pořádku

„Podle dostupných informací došlo v egyptském letovisku Hurghada k ojedinělému incidentu. V současné chvíli jsou všichni cestující naší cestovní kanceláře v pořádku. Z důvodu komfortu klientů jsme zajistili náhradní ubytování všech 14 klientů, kteří se nacházeli v bezprostředním okolí incidentu. Nadále velmi pečlivě monitorujeme aktuální situaci v destinaci,“ uvedl mluvčí CK Blue Style Václav Nekvapil.

„Momentálně jsme ve spojení s delegátkou, která jede přímo na místo a snažíme se zjistit maximum informací. Zatím totiž nelze říci, jaký byl motiv útoku. Žádného z našich klientů se incident naštěstí nedotkl, všichni jsou v pořádku,“ připojil mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Byli jste u toho, když útočník zranil Češku? Jste právě v egyptské Hurghadě na dovolené? Napište nám na tip@blesk.cz.

Vše o útoku v Hurghadě čtěte zde

Doporučujeme
donecek ( 15. července 2017 18:35 )

Tak až nějaký čistě český vrah a znásilňovač dětí a žen napadne nějakého člena Vaší rodiny, tak nám prosím dejte vědět, protože tato možnost je nejvíce pravděpodobná že se stane, na rozdíl od těch co se snažíte nám vnutit, že jsou to pouze nějací imigranti, co mrzačí tento "skvělý a bezúhonný" národ ve středu Evropy...

donecek ( 15. července 2017 18:28 )

Za chyby se platí. Odjet na dovolenou do Egypta v dnešní době, to je jako si dobrovolně nasadit oprátku na vlastní hlavu.... A nehledě na to, kolik procent dnešní české populace jsou čistí rasisté, kteří by nesnesli ve své zemi tmavšího obyvatele než jsou oni sami....

repelos ( 15. července 2017 17:07 )

Zpráva převzata z deníku Al Ahram ! Turecký novinář ,Mehmet Akhul –autentické svědectví! Islámský stát //ISIS//je podvod,řízený zahraniční tajnou službou. Je organizováno převezení armád ISIS do Evropy.všechny akce s dětmi a ženami jsou pouze zastírací manévr,který má uklidnit veřejné mínění v Evropě a zvednout vlnu solidarity.Jejich taktika-začít tak zvanou guerillovou válkou,což je partyzánský způsob boje a to narušováním veřejného pořádku,infiltrací domácího obyvatelstva,kontakt s již žijícími skupinami v EU. „Válka v Evropě začala“ prohlásil důstojník polic.velitelství v jižním Hesensku. Podle Akhula je v Evropě více než 450 tisíc bojovníků IS,z nichž je přibližně 80% aktivních. Maďarská armáda je ve stavu pohotovosti a připravena na násilný zásah v případě narušení hranic ,prohlásil Orbán. Do Evropy nejdou žádní zoufalí migranti,ale vítači na nás posílají budoucí vrahy našich dětí a vnoučat!! Nutně nastanou pouliční boje s velkými ztrátami na životech. A nutně budou ti zrádci vlastních národů jednou postaveni před soud.

ufounka ( 15. července 2017 14:20 )

A nesmíme zapomenout na tu krásnou Polku, která - údajně - v nemocnici skočila z okna...

ufounka ( 15. července 2017 14:16 )

Asi tak - souhlasím.

Zobrazit celou diskusi
Další videa