Americký prezident si do Paříže přivezl i lichotky. „Víte, jste v tak skvělé formě,“ říkal Donald Trump, když se obracel na francouzskou první dámu Brigitte Macronovou. A ukazoval přitom na její postavu. „Krásná,“ dodal a otočil se na Macrona.

Brigitte Macronová je bývalá učitelka francouzského prezidenta a je o 24 let starší než on, čímž si nejednou získala pozornost médií. Macron společně s feministkami poznámky ohledně jeho ženy označil za sexistické. Podle něj by si toho nikdo nevšiml, kdyby byl starší on.

VIDEO: Lichotník Trump chválil paní Macronovou. První dámy vyrazily v Paříži i na loď na Seině

Video
délka: 01:18

Trump lichotil ženě francouzského prezidenta: Jste ve skvělé kondici Reuters, Facebook / Elysejský palác

Trumpovy sexistické narážky

Také Trumpovy narážky na ženy však budí pozornost dlouhodobě. V minulosti si vysloužil kritiku kvůli obscénním výrokům. Na známé nahrávce zveřejněné během loňské kampaně před volbami popisuje, jak ho nechávají ženy, aby je líbal a osahával, protože je slavný, a ani se jich nemusí předem ptát.

Přetřásalo se také jeho hodnocení postavy bývalé královny krásy Alicie Machadové, kterou kvůli jejím nárůstu hmotnosti označil za „nechutnou“ a za „Miss Piggy“, tedy v překladu „Miss prasátko“.

Romantická večeře na Eiffelovce

A tak je otázkou, nakolik Brigitte Macronovou lichotka od takto „provařeného“ muže skutečně potěšila. Věkový rozdíl mezi manželi Macronovými je přitom stejný jako mezi Trumpem a jeho ženou Melanií.

Šéf Bílého domu je se svou manželkou v Paříži na dvoudenním pobytu u příležitosti oslav dobytí Bastily. Ve čtvrtek večer s Macronovými večeřeli v restauraci Eiffelovy věže.

Návštěva Paříže je přitom Trumpovou třetí cestou do zámoří v prezidentské funkci. Po politických rozhovorech s hostitelem Macronem dnes přišly na řadu ceremoniální povinnosti spojené se státním svátkem Francie.

VIDEO: Macron a jeho žena Brigitte uhranuli Francii

Video
délka: 01:51
720p 480p 360p 240p

Macron s manželkou Brigitte před finále voleb: V Alpách i společně ve volební místnosti Reuters

Trump čestným hostem „grandiózní“ přehlídky

Oslavy Dne Bastily připomínají výročí dobytí pařížské věznice v roce 1789, které je považováno za počátek Velké francouzské revoluce.

Trumpovi společně s manželi Macronovými přihlíželi z hlediště armádnímu defilé na známé pařížské třídě Champs-Élysées. Hned na úvod zhruba dvouhodinové přehlídky proletěly nad hlavami Trumpa, Macrona a dalších diváků stíhačky, které vypustily ve vzduchu kouřovou clonu v barvách francouzské trikolory.

Vojenská přehlídka v Paříži: Nad hlavami diváků se objevily stíhačky
Vojenská přehlídka v Paříži: Nad hlavami diváků se objevily stíhačky
Autor: ČTK

Francouzské letectvo následně předvedlo i své další stroje, včetně bojových vrtulníků. V momentě, kdy před tribunou společně defilovaly sbory americké armády, námořnictva a námořní pěchoty, vzdal Trump vojákům hold salutováním.

Fotogalerie: Macronova žena vzdoruje stárnutí: Botox,…
63 fotografií

Pařížským bulvárem pochodovalo více než 3700 vojáků, další řídili přes 200 vojenských vozidel včetně obrněnců. Přehlídka se konala za přísných policejních opatření.

Macron se po pařížských oslavách vydal do jihofrancouzského letoviska Nice na pietní akt při příležitosti smutného prvního výročí útoku teroristy, který s nákladním automobilem vjel do davu lidí, oslavujících právě státní svátek. Zabil 86 z nich.

Masakr v Nice si připomenuli ostatně i lidé na Champs-Élysées. Vojáci se dnes v závěru defilé před tribunou s Macronem a Trumpem sestavili tak, aby ze vzduchu tvořili nápis Nice. Vojenský orchestr k tomu zahrál píseň Nissa La Bella (Nádherná Nice), která je považována za hymnu tohoto letoviska.

Vojenská přehlídka v Paříži: Trumpa s Macronem doprovodily i jejich manželky Melania a Brigitte
Vojenská přehlídka v Paříži: Trumpa s Macronem doprovodily i jejich manželky Melania a Brigitte
Autor: Reuters

Fotogalerie
37 fotografií