Jednatřicetiletý Francouz tuniského původu Mohamed Lahouaiej Bouhlel vjel ve čtvrtek 14. července 2016 po půl jedenácté večer s devatenáctitunovým nákladním autem na pobřežní promenádu v Nice do zóny vyhrazené pro pěší. Tou dobou tam byli lidé, kteří se v závěru oslav státního svátku dobytí Bastily přišli podívat na ohňostroj. Na následky útoku, ke kterému se přihlásil Islámský stát, zahynulo 86 lidí, poslední oběť zemřela 16. srpna v nemocnici.

Tragická událost zasáhla mnoho rodin. Osud blízkých Christopha Lyona však patří k těm nejtragičtějším. Muž přišel během útoku o šest členů své rodiny. Na místě zahynula  jeho manželka Véronique Lion (†55) a nevlastní syn Michael Pellegrini (†28). Christophe přišel i o své rodiče a tchána s tchyní. 

Christophe Lyon přišel v Nice o 6 členů své rodiny. Na místě zemřela jeho žena, nevlastní syn, rodiče i tchán s tchyní.
Christophe Lyon přišel v Nice o 6 členů své rodiny. Na místě zemřela jeho žena, nevlastní syn, rodiče i tchán s tchyní.
Autor: Facebook

Michael Pellegrini byl učitelem ekonomie v Longway na východě Francie. A pedagog to byl, zdá se, výborný. Jeho studenti na něj totiž vzpomínají s láskou. „Byl to úžasný rok po vašem boku, plný dobrých vzpomínek. Jak jste řekl, že nikdy nezapomenete na náš ročník, tak my nikdy nezapomeneme, co jste pro nás udělal,“ napsala jedna z jeho studentek na sociálních sítích.

Oběti útoku v Nice: Michaël Pellegrini (†28)
Oběti útoku v Nice: Michaël Pellegrini (†28)
Autor: ČTK, EPA, Reuters, Twitter, reprofoto Youtube, Facebook, archiv

Koncert a tajemný plakát se vzkazem

Nice si v pátek tuto tragickou událost připomene a celodenní program bude převážně ve znamení piety a vzpomínek na oběti útoku. Během dopoledne bude podél pobřeží umístěn 170 metrů dlouhý plakát v modrobíločervených barvách, na který bude umístěna zpráva – ta půjde přečíst pouze z oblohy. Text bude natočen dronem a odhalen kolem 20:00 na obřích obrazovkách. V odpoledních hodinách ve čtvrti Place Masséna proběhne vojenská přehlídka za účasti dvou tisíc hostů.

Video
délka: 00:31
360p 240p

Děsivé záběry teroristického útoku v Nice: Náklaďák projíždí davem lidí na promenádě. Facebook

Nice se letos bude muset obejít bez každoročního ohňostroje. Na promenádě se v devět hodin večer uskuteční koncert k uctění památky obětí. Program zahrnuje vystoupení filharmonického orchestru a sboru Choir de l'Opéra o 88 členech. Rovněž je naplánováno vypouštění balónků a celou akci ozáří speciální efekty.

Do Paříže ve čtvrtek přicestoval americký prezident Donald Trump, který se zúčastní oslav státního svátku dobytí Bastily. Ve čtvrtek odpoledne se Trump sešel se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem, se kterým bude mimo jiné jednat o situaci v Sýrii a o boji proti terorismu. Slavná Eiffelova věž, která je návštěvníkům otevřena každý den v roce, není turistům kvůli Trumpově návštěvě přístupná. 

Video
délka: 01:03

Ulice plné mrtvých těl: Děsivé záběry po masakru ve Francii Reuters

Vše o útoku v Nice čtěte ZDE >>>

Fotogalerie
54 fotografií