Trumpův syn připustil schůzky s dalšími Rusy. Nabízeli také kompro na Hillary?

Autor: simao, ČTK - 
12. 7. 2017
07:20

Donald Trump mladší svému otci neřekl o schůzce s ruskou právničkou, která údajně slibovala kompromitující materiály o Hillary Clintonové. Syn amerického prezidenta to prohlásil v rozhovoru s televizí Fox News, v němž označil za „směšná“ obvinění ze snahy koordinovaně s Moskvou ovlivnit loňské volby ve prospěch otce. Mluvil prý i s dalšími Rusy, avšak zcela bez nekalých úmyslů.

„Bylo to tak bezvýznamné, že nebylo co říci,“ popsal Donald Trump junior v rozhovoru pramalou důležitost své schůzky s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou, která má podle některých amerických médií blízko ke Kremlu, což však ruská strana odmítá.

Nejstarší prezidentův syn v úterý zveřejnil elektronickou korespondenci, která ukazuje, že z Moskvy loni přišla nabídka poskytnout potenciálně výbušné informace o Trumpově soupeřce v prezidentských volbách Hillary Clintonové.

Sám Trump mladší se v jednom z e-mailů svěřil, že se mu takový nápad líbí. Sama Veselnická poté uvedla, že žádné materiály poškozující demokratickou kandidátku neměla, což potvrdil i prezidentův potomek. Dodal, že se „nejspíš sešel i s dalšími lidmi z Ruska“, ale nikdy se nesnažil koordinovaně ovlivnit volby či poškodit Clintonovou.

Trump o synovi: Je to skvělý člověk

Schůzka i zveřejněná elektronická komunikace zcela zastínila další dění na americké politické scéně, neboť zákonodárci obou stran začali řešit, nakolik dokládá ruskou snahu ovlivnit loňské volby v Trumpův prospěch, kterou vyšetřují federální úřady i výbory Kongresu.

Zatímco podle některých demokratů jde o nezvratný důkaz, republikáni jsou zdrženlivější. Trumpa mladšího hodlá vyslechnout senátní výbor pro tajné služby. Sám prezident Trump poslal přes Twitter synovi několik povzbuzujících vzkazů. „Je to skvělý člověk, který miluje svou zemi,“ napsal poté, co vyjádřil Donaldu juniorovi obdiv za jeho transparentnost se zveřejněním e-mailů.

VIDEO: Tímhle zaujal Donald Trump starší: Prezident vrazil do premiéra Černé Hory

Video Nekompromisní Trump smetl černohorského premiéra - Reuters
720p 480p 360p 240p

Reakce na Donalda juniora? Dolar ve výprodeji

Krátce poté, co nejstarší prezidentův syn zveřejnil elektronickou korespondenci, která ukazuje, že z Ruska loni přišla nabídka poskytnout kompromitující informace na Clintonovou, se však začaly dít také věci na ekonomickém poli.

Dolar se totiž dostal pod zvýšený výprodejní tlak. Euro se k dolaru vyšplhalo až na 1,1475 USD, nejvýše za více než rok. Dolarový index, který měří výkon dolaru k šesti hlavním světovým měnám, po zveřejnění korespondence přišel o své předchozí zisky a sestoupil na více než týdenní minimum.

„Tento typ zpráv posiluje obavy ohledně neschopnosti této administrativy prosadit nějakou smysluplnou legislativu,“ vysvětluje analytik Omer Esiner ze společnosti Commonwealth FX.

Investoři nyní čekají na středeční projev šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové před výborem Sněmovny reprezentantů pro finanční služby a na páteční údaje o vývoji spotřebitelských cen v USA.

VIDEO: Děti Donalda Trumpa jsou vidět. Nedávno zpívaly i prvnímu čínskému páru

Video Děti Ivanky Trumpové zpívají na Floridě čínskému prezidentskému páru tradiční čínskou píseň - twitter.com Ivanka Trump
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa