Porazili jsme ISIS v Mosulu, oznámil Irák. OSN: Krize nekončí

Autor: ČTK - 
10. 7. 2017
19:22

Irácký premiér Hajdar Abádí v pondělí oficiálně oznámil vítězství nad takzvaným Islámským státem (ISIS) ve strategicky důležitém městě Mosul na severu Iráku. Irácké vládní jednotky podle něj město od teroristů z IS zcela osvobodily. Podle agentury Reuters jde o největší porážku IS od doby, kdy před třemi lety vyhlásil svůj chalífát.

„Ze srdce Mosulu oznamujeme vítězství,“ citovala Abádího agentura DPA. „Svou krví, svými oběťmi a svým úsilím jsme osvobodili Irák, jeho půdu a jeho lidi,“ řekl irácký premiér.

„Oznamuji odtud konec a porážku a zhroucení teroristického státu klamu a terorismu, který vyhlásil z Mosulu DAIŠ (arabská zkratka pro původní název Islámského státu),“ prohlásil irácký ministerský předseda podle agentury Reuters. Podle agentury AFP hovořil o vítězství nad „brutalitou a terorismem“.

Abádí už v neděli přijel do Mosulu, aby tam poblahopřál k vítězství nad ISIS velitelům vládních jednotek. Ty boj o strategicky důležité město vedly od loňského podzimu. Vládní síly v pondělí ve druhém největším iráckém městě stále bojovaly proti posledním malým hnízdům islamistického odporu u řeky Tigris.

Už v neděli se očekávalo, že irácký premiér vítězství v bitvě o Mosul oficiálně oznámí v projevu k národu. Z toho ale sešlo, protože město ještě nebylo od islamistů zcela vyčištěno. Během bojů o Mosul bylo podle OSN z města vyhnáno více než 900 000 lidí. Podle mezinárodních organizací v něm ale zůstávaly desetitisíce civilistů, pro něž by byl útěk příliš nebezpečný.

Podle koordinátorky OSN pro humanitární záležitosti v Iráku Lise Grandeové humanitární krize v Mosulu ještě nekončí. Z 54 městských částí je 15 silně a 23 středně poničeno. Hlavně v západní části města leží v rozvalinách celé čtvrti.

Mosul byl poslední významnou baštou IS v Iráku a zároveň největší město, které měl pod kontrolou. Islamisté do města překvapivě vpadli v červnu roku 2014 a v krátkém čase si je celé podmanili.

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa