Británie a EU rozjíždějí brexit: „Dohodneme hluboké partnerství“

Autor: ČTK,deb - 
19. 6. 2017
11:54

V Bruselu začaly rozhovory o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Michel Barnier, který je povede za EU, před jejich začátkem uvedl, že v pondělí by měly být nejprve dojednány priority a časový rozvrh diskuzí. V první řadě je podle něj třeba zabývat se nejistotami, které brexit představuje pro občany, pro ty, kdo mají z politiky EU užitek, ale také pro situaci na irských hranicích.

Britský vyjednávač David Davis prohlásil, že s Barnierem hodlá dohodnout nové, hluboké a zvláštní partnerství mezi Británií a jejími evropskými přáteli a spojenci. „Je toho víc, co nás spojuje, než toho, co nás rozděluje,” upozornil Davis. Jednání začínají v pozitivním a konstruktivním tónu, řekl britský vyjednávač poté, co si před kamerami a fotoaparáty potřásl rukou se svým protějškem z EU v bruselském sídle Evropské komise.

„Vítej Davide. Dnes zahajujeme vyjednávání o spořádaném odchodu Spojeného království z Evropské unie,” přivítal Barnier, někdejší francouzský politik a eurokomisař, svého britského partnera a protihráče. Uvedl, že o výsledcích dnešního jednacího kola bude později v týdnu informovat prezidenty a premiéry 27 zemí EU na summitu v Bruselu. Rád by jim prý řekl, že začátek vyjednávání byl „konstruktivní”.

Britové o svém odchodu z Evropské unie rozhodli těsným výsledkem referenda skoro před rokem. Londýn ale formálně svůj záměr odejít oznámil ostatním unijním zemím až letos na konci března, vyjednávat se začalo až nyní, po britských parlamentních volbách. Británie by se mimo EU měla ocitnout dva roky od oficiálního oznámení o odchodu, tedy na jaře 2019.

Barnier na úvod schůzky vyjádřil v souvislosti s tragickými událostmi posledních dnů své sympatie britské veřejnosti.

Doporučujeme
1912 ( 19. června 2017 14:41 )

vystoupit z diktátu EU !!

zdenek43 ( 19. června 2017 13:20 )

Evropští vyjednavači se například domnívají, že by Británie měla do společného evropského rozpočtu zaplatit ještě zhruba 60 miliard eur (přes 1,5 bilionu korun). Podle propočtů Evropské komise to je částka, kterou budou Britové po odchodu dlužit. Jde o jejich podíl na různých společných projektech, se kterými dřív souhlasili, nebo o výplaty penzí britským zaměstnancům evropských institucí. Vícerychlostní Evropa, ale s otevřenými dveřmi. Česko v Římě podpoří plán, jak se má změnit EU číst článek "Není to žádná sankce nebo trest, ale Británie musí zaplatit svůj účet," řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Britští politici zatím nechtějí o placení ani slyšet.

zdenek43 ( 19. června 2017 13:17 )

„Dohodneme hluboké partnerství“ .... nooooo , jde jen a jen o p r a ch y ....... Anglani podle novych pravidel meli prijit o to nej-n e j-nejdulezitejsi - co v y j e d n a l a -- Margaret Thatcherová: Od podpory evropského trhu po odmítnutí EU .... Tzv. b r i t s k ý R A B A T nebo správněji britská sleva je sleva na příspěvek Spojeného království do rozpočtu EU , který vrаcia vládě Spojeného království Evropská unie. Slevu dohodla britská premiérka Margaret Thatcherová v roce 1984 . Sleva je vypočítávána přibližně jako 2/3 podíl z částky, o kterou platby Spojeného království Evropské unii převyšují výdaje EU směřující zpět. V současnosti má tato sleva hodnotu 3 miliard liber ročně a Spojené království zůstává jedním z největších čistých přispěvatelů. pozice vedly k uváznutí na mrtvém bodě při jednáních o rozpočtu EU v roce 2005 v Bruselu. Francie a další státy požadovaly na tomto setkání zrušení britského rabatu. Británie to odmítla jako diplomatický manévr Francie na uchování své reputace po odmítnutí Evropské ústavy v referendu dva týdny před tímto zasedáním. Spojené království udělalo z reformy SZP podmínku zrušení slevy - návrh, který jí oponenti odmítli. Jednání tak skončili bez dosažení dohody. V prosinci roku 2005 Spojené království souhlasilo se vzdáním se přibližně 20% slevy pro období 2007 - 2013 za podmínky, že tyto prostředky nepůjdou na SPP, ostatní země přispějí ve stejné míře a budou určeny pouze novým členským státem.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa