Na světě je přes 65 milionů uprchlíků. Každý pátý je ze Sýrie

Autor: ČTK, ula - 
19. 6. 2017
11:23

Počet uprchlíků ve světě dosáhl v loňském roce rekordních 65,6 milionu lidí. Je to o 300 000 víc než v roce 2015. Oznámil to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) s tím, že do počtu jsou zahrnuti jak lidé, kteří nuceně opustili svou vlast, tak vnitřně vysídlení obyvatelé. Takřka každý pátý běženec je ze Sýrie.

Meziroční nárůst počtu uprchlíků je nižší, než jaký byl v předchozím roce. Mezi lety 2014 a 2015 totiž množství lidí, kteří v důsledku válek, násilností či pronásledování utekli ze svých domovů, vzrostlo o pět milionů. Mezi 65,6 milionu běženců je 22,5 milionu těch, kteří odešli do jiné země, a 40,3 milionu lidí, kteří vyhledali útočiště na bezpečnějších místech ve svých státech. Zbylých 2,8 milionu osob jsou lidé, kteří požádali o azyl v rozvinutých zemích.

„Zdá se, že svět není schopen dosáhnout míru. Staré konflikty se vlečou dál, nové konflikty vznikají a obojí produkuje uprchlíky,“ prohlásil vysoký komisař pro uprchlíky Filippo Grandi, který zprávu v Ženevě zveřejnil u příležitosti Světového dne uprchlíků.

VIDEO: Vynášení těl somálských uprchlíků, kteří byli zabiti na moři
Video Vynášení těl somálských uprchlíků, kteří byli zabiti na moři. 
480p 360p 240p

Situace s uprchlíky není stabilizovaná

Pouze mírný nárůst uprchlíků oproti loňskému roku by mohl naznačovat, že se situace stabilizovala, ale to není pravda, podotkl Grandi. Pouze to ukazuje, jak nestabilní situace v mnoha regionech je. Miliony lidí se vrátily do svých domovů, ačkoli bezpečnost se v těchto místech příliš nezlepšila. Jiní našli domov ve třetích zemích. Nově bylo nuceno opustit své domovy 10,3 milionu osob, dodal Grandi.

Podle UNHCR je v současné době každý 113. člověk na světě uprchlík. Nejvíce lidí uprchlo do jiných zemí ze Sýrie (5,5 milionu), z Afghánistánu (2,5 milionu) a z Jižního Súdánu (1,4 milionu).

Někdejší policejní prezident Martin Červíček: Uprchlickou vlnu spustila Merkelová a její pozvánka
Video Někdejší policejní prezident Martin Červíček: Uprchlickou vlnu spustila Merkelová a její pozvánka. - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 480p 360p 240p


Znepokojivá situace v Jižním Súdánu


Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky uvedl, že zvlášť znepokojen je právě situací v Jižním Súdánu. Tato země získala v roce 2011 nezávislost, tehdy měla 12 milionů obyvatel. O dva roky později se v zemi rozhořely boje mezi různými etnickými skupinami. Během loňského roku uprchlo z Jižního Súdánu do ciziny přes 500 000 lidí.
Pokud se sečtou uprchlíci, kteří kvůli násilí či z jiných důvodů odešli za hranice svých zemí, a vnitřně vysídlení, je opět na prvním místě Sýrie s celkovým počtem 12 milionů běženců, následuje Kolumbie (7,7 milionu), Afghánistán (4,7 milionu), Irák (4,2 milionu) a Jižní Súdán (3,3 milionu).

Většina nachází útočiště v rozvojových zemích


Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Grandi rovněž upozornil, že většina běženců, plných 84 procent, nachází útočiště v rozvojových zemích. Nejvíce běženců z jiných zemí hostí Turecko (2,9 milionu), Pákistán (1,4 milionu) a Libanon (milion), dále pak Írán, Uganda a Etiopie.
„Toto není krize bohatého světa, je to krize rozvojových zemí,“ řekl Grandi. „Jak mám žádat země s podstatně menšími zdroji v Africe, na Blízkém východě či v Asii, aby přijaly miliony uprchlíků, když bohatší země to odmítají?“ dodal.

Miliardové pokuty kvůli nepřijetí uprchlíků? Raději než riziko, říká Keller:

Video Miliardové pokuty kvůli nepřijetí uprchlíků? Raději než riziko, říká Keller. - Tomáš Polák
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
1912 ( 20. června 2017 07:27 )

promluvil ten který se narodil jistě v rodině komunistického papapáše to jsou ti praví kapitalisti novodobého ražení a převlečení zmetci po 89roce

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa