Abdulrahman Saleh Alamoudi byl ve skupince lidí pomáhajících staršímu muži, kterému se na ulici udělalo zle a sesul se k zemi. Náhle se přímo proti nim rozjel velký vůz. „Ta dodávka se prostě přihnala a přejela nás,“ popsal. „Myslím, že bylo zraněno nejméně osm nebo deset lidí. Mně se naštěstí podařilo uniknout. Pak ten chlap z dodávky vylezl a já jsem ho chytil,“ řekl s tím, že útočník byl velký běloch.

Takhle útočník posílal polibky:
Video
délka: 00:16
720p 360p

To je drzost: Útočník poslal z policejního auto vzdušný polibek. Twitter/hooyomataalo

„Křičel, říkal: ‚Zabiju všechny muslimy, zabiju všechny muslimy.‘ Mával kolem sebe pěstmi. Pak se mi povedlo ho srazit k zemi. Začal říkat: ‚Zabijte mě, zabijte mě.‘ Říkám mu: ‚Nezabijeme tě. Proč jsi to provedl?‘ Na to neřekl nic,“ dodal.

Svědci: Útočník se po činu smál

Kolemjdoucí pak útočníka drželi přimáčknutého k zemi asi deset minut, než přijela policie. Rozzuřený dav by jej pravděpodobně zlynčoval, zasáhl ale místní imám. „Imám lidem řekl, aby ho nebili a jen ho drželi do té doby, než přijede policie,“ řekl stanici Sky News svědek incidentu. „Jen díky imámově odvaze se podařilo bezprostředně po útoku uklidnit situaci a zabránit dalším zraněním a možným ztrátám na životech,“ potvrdil šéf místní muslimské organizace Toufik Kacimi.

Atmosféra na místě byla velmi napjatá, dav chtěl útočníka zlynčovat:
Video
délka: 02:09

„Lidé křičeli a řvali.“ V Londýně najela dodávka do muslimů. Reuters/Klára Brunclíková/ Hudební Banka

Poté, co na místo dorazila policie a útočníka zatkla, muži podle některých svědků otrnulo. „Jenom se smál. Chvilku předtím zabil člověka a on se smál,“ řekl podle webu News.com.au Rabies Rafa.

„Posílal okolí polibky vzduchem, když ho zatkli. Vypadal lhostejně,“ popsal BBC 18letý Abdul Abdulahi. „Věděl moc dobře, co dělá. Pruh, ve kterém jel, je jenom pro autobusy a taxíky, vůbec tam neměl co dělat. Byl to rasistický útok,“ dodal.

Fotogalerie
54 fotografií