Kolemjdoucí zadrželi Richarda krátce po činu, při kterém jednu dívku zabil a dalších 22 osob zranil. Veterán amerického námořnictva, který už měl předtím dvakrát opletačky s policií kvůli řízení v opilosti, podle všeho při incidentu chtěl přijít o život. „Měli jste mě zastřelit. Chtěl jsem je zabít,“ řekl při zatýkání policistům.

Podívejte se, jak to vypadalo na místě bezprostředně po útoku:

Video
délka: 01:35

New York krátce po útoku: Řidič najel do davu lidí na Times Square. Reuters/Klára Brunclíková/Hudební banka

Podle svědků se Rojas po útoku choval zmateně. „Začal křičet, ne konkrétní slova, prostě jenom ječel. Zároveň mával rukama. Něco s ním nebylo v pořádku,“ řekl zaměstnanec restaurace Planet Hollywood, který Rojase pomáhal zadržet.

Rojas pak při výslechu vyšetřovatelům řekl, že slyšel hlasy a k hroznému činu ho navedl Bůh. Podle deníku New York Times ale dosud nebyl schopen svůj skutek uspokojivě vysvětlit. „Akorát mluvil nesouvisle a říkal pomatené věci,“ řekl o výslechu jeden z policistů. Podle televize ABC News byl Rojas pod vlivem látky zvané K2, jinak známé také jako syntetická marihuana. Policie muže obvinila z vraždy, dnes ho čeká slyšení před soudem.

Hlasy měl slyšet i vrah Dahlgren

Případ připomíná ještě tragičtější události z Brna, kde před čtyřmi lety Američan Kevin Dahlgren zabil čtyři příbuzné. I Dahlgren se hájil tím, že jej k vraždám naváděl vnitřní hlas. Soud ale Dahlgrena uznal příčetným a odsoudil ho k doživotí.

Fotogalerie
29 fotografií