V Česku bude mít pobočku největší čínská banka: 200 milionů eur do ní „nasypou“ i české společnosti

Autor: ČTK,ula - 
13. 5. 2017
08:36

Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok v Pekingu předal čínské bance ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) licenci na zřízení pobočky v České republice. ICBC je jednou z největších bank světa. Licenci jí ČNB udělila v nedávné době. Předání licence se událo na česko-čínském fóru o finanční a obchodní spolupráci, kterého se zúčastnil prezident Miloš Zeman.

Vyjednávání o vstupu ICBC do České republiky začala v roce 2016. O licenci banka požádala v polovině loňského roku. Podle Rusnoka byla posuzována necelý rok. Jednání označil guvernér za náročná kvůli tomu, že jde o první přímou pobočku prvního stupně založenou mateřskou bankou mimo Evropskou unii. Zřízení pobočky banka chystá na poslední čtvrtletí letošního roku.

 

ICBC už dřív založila investiční fond, který by měl v návaznosti na čínský strategický projekt nové Hedvábné stezky financovat infrastrukturní projekty ve východní Evropě. Fond sídlí v Mnichově. Částkou kolem 200 milionů eur by do ní měly přispět i české společnosti PPF a J&T.

 

Z čínských bank otevřela v Česku svoji pobočku předloni Bank of China, podle loňských informací serveru E15 se do Česka chystá vstoupit také šanghajská Bank of Communications (BoCom).

Zeman v Číně málem upadl při vystupování z letadla:

Video Zeman v Číně málem upadl při vystupování z letadla. - abl
360p 240p

Zeman: Jsem rád, že mohu být na území největší banky světa

 

Zeman na fóru, které se koná v budově ICBC, řekl, že si váží toho, že může být na území největší banky světa. „Dovedu si představit obrovské úsilí, které jste museli vynaložit,“ řekl český prezident s odkazem na velikost banky.

 

Zeman dále řekl, že se vztahy mezi ČR a Čínou výrazně zlepšily, a to i díky „osobnímu přátelství obou prezidentů“. Připomněl svou páteční schůzku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Řekl, že čínskému protějšku předal dopis s 22 projekty. Si podle něj předal instrukce svým podřízeným institucím, aby se zahájením projektů zabývaly.

Podívejte se na 48 hodin čínského prezidenta v Česku ve třech minutách:

Video Podívejte se na 48 hodin čínského prezidenta v Česku ve třech minutách. - Jan Jedlička, Zuzana Štíchová, Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

 

Český prezident doufá, že díky vstupu ICBC do Česka se podaří v bankovnictví vytvořit něco podobného jako v oblasti aerolinií, kde se připravuje zřízení čtvrté linky mezi Čínou a Českou republikou.

Doporučujeme
jen-pro-mne ( 15. května 2017 01:45 )

MZ je veselý pán z minulého století, však plešboye z něj nenaděláš takový tradiční plešboy Blbosrav Sralbotka, toť chodící reklama na tlachavý penis i tlachavý plešboy Tupelička by mohl v reklamě se Sralbokou zabodovat

flesch2z ( 13. května 2017 20:44 )

Mrkni do učebnic našich školáků, jakou se dnes učí historii. Pokud víš jakou jsme měli před 89, tak můžeš porovnat.

flesch2z ( 13. května 2017 20:42 )

taky si to říkám

sensadrak ( 13. května 2017 19:35 )

Jak se Zeman k Si vlezle natahuje. Zeman je odpornej.

jen-pro-mne ( 13. května 2017 11:07 )

konečně ty zlodějské banky v ČR budou mít zdravě nezdravou konkurencí

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa