Bystroň se stal objektem zájmu německé kontrarozvědky kvůli podpoře organizace Identitární hnutí Bavorsko (IBB). Podle BfV toto uskupení „vykazuje silnou příbuznost s nacionalistickou ideologií krajní pravice“.

Bystroň podle předsedy bavorského Zemského úřadu pro ochranu ústavy (LfV) Burkharda Körnera v minulosti označil IBB za „skvělou organizaci“, jejíž akce jsou „inteligentní“ a zasluhují respekt. „AfD musí být ochranným štítem Identitárního hnutí,“ citoval Körner Bystroně. Předseda bavorské AfD si je podle něj dobře vědom, že ho zemská kontrarozvědka IBB sleduje kvůli podezření z porušování ústavního pořádku, přesto na její podpoře trvá.

Identitární hnutí je skupina, která vznikla ve Francii. V Německu působí od roku 2012. Namířena je proti multikulturalismu a bojuje proti údajné ztrátě identity evropských národů kvůli imigraci. V Bavorsku, kde působí od loňského roku, patří k tvrdému jádru hnutí asi stovka lidí, tvrdí Körner.

Petr Bystroň není v Německu příliš známým politikem. Loni v květnu ho ale přijal mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana a pochválil ho za to, že podporuje odmítavý postoj prezidenta k migračním kvótám. V několika rozhovorech pro česká média Bystroň varoval Čechy, aby si přijetím uprchlíků nezavlekli do země teroristy.

Bystroň je synem českých exulantů, kteří odešli do tehdejšího západního Německa v roce 1987. V čele bavorské AfD je od roku 2015.

VIDEO: Podívejte se na rozhovor Blesku s Petrem Bystroněm

Video
délka: 17:36
1080p 720p 480p 360p 240p

Studio Blesk se šéfem německé AfD Petrem Bystroněm Blesk TV

Fotogalerie
7 fotografií