Pachatel podle policejních zdrojů francouzských médií cíleně zahájil palbu na policejní hlídku a následně byl zabit. Policie zatím stále zjišťuje, zda měl komplice, a provádí razie v Paříži a okolí. Útok vyšetřuje protiteroristické oddělení pařížské prokuratury.

Tamní prokurátor kolem půlnoci prohlásil, že střelec byl identifikován. „Vyšetřovatelé chtějí s jistotou vědět, zda měl či neměl komplice,“ zdůvodnil prokurátor François Molins, proč nezveřejní identitu pachatele. Policie podle něho podniká razie a pátrá po dalších možných podezřelých. Minimálně jeden ze zátahů v noci probíhal podle agentury Reuters na předměstí metropole.

Útočník střílel na policejní dodávku, která zastavila na semaforech:

Video
délka: 00:09
360p 240p

Dva mrtví po střelbě v Paříži na rušném bulváru Champs-Élysées 

Podle agentury AP, která má k dispozici dokumenty o policejním vyšetřování incidentu, policisté prohledali byt 39letého Karima Cheurfiho v poklidné čtvrti městečka Chelles na východním předměstí Paříže. Cheurfi byl podle listu Le Parisien v roce 2001 usvědčen z útoku na policistu.

Takto prý vypadá údajný střelec:

Teroristická organizace Islámský stát (IS) vydala prohlášení, podle něhož byl pachatelem útoku její bojovník, jehož pseudonym naznačuje, že pocházel z Belgie či v této zemi žil. Belgické úřady však o možném podezřelém nemají podle AP žádné informace. IS se v minulosti přihlásil i k dalším útokům na území Francie.

Prezident François Hollande prohlásil, že okolnosti útoku ukazují na teroristický čin a v pátek se sejde se šéfy silových ministerstev k bezpečnostní poradě. Francie podle něho zajistí nejpřísnější bezpečností opatření v souvislosti s nedělními volbami. Někteří kandidáti včetně konzervativce Françoise Fillona se rozhodli zrušit své mítinky plánované na páteční poslední den kampaně.

Fotogalerie
13 fotografií