Opozice v Turecku: Referendum bylo zmanipulované, zrušte výsledky

Autor: ČTK - 
19. 4. 2017
12:16

Turecké opozici se nelíbí výsledek ústavního referenda, je podle ní zmanipulované. Prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) podala oficiální žádost o anulování výsledků. Důvodem by mělo být nepřípustné započítávání hlasů v obálkách, které nebyly označeny oficiálními úředními razítky. Volební komise se stížnostmi začala zabývat ve středu.

Turci v neděli těsnou většinou 51 procent hlasů rozhodli o výrazném rozšíření prezidentských pravomocí. Opozice však stejně jako pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) označila referendum za protiprávní kvůli započítání hlasů v neoznačených obálkách.

Vedení HDP se dnes přidalo k nejsilnější opoziční formaci, Lidové republikánské straně (CHP) a požádalo o zrušení výsledků.

„Nemůžete postavit změnu politického systému na tak kontroverzním a neférovém referendu,“ řekl podle agentury Reuters místopředseda strany Mithat Sancar. Započtení až tří milionů neoznačených obálek mohlo podle HDP výrazně ovlivnit výsledek hlasování.

Strana v žádosti dále mimo jiné uvedla, že opozice byla v kampani omezena zadržováním členů jejího vedení, úřady neumožnily jejím lidem monitorovat dění ve volebních místnostech a prezident Recep Tayyip Erdogan využíval na kampaň státní peníze.

Předseda volební komise ve středu turecké televizi NTV řekl, že komise se začíná žádostmi a stížnostmi na průběh hlasování zabývat. Za porušení zákona již dříve označil průběh voleb i svaz tureckých právníků.

Představitelé Erdoganovy vlády obvinění z volební manipulace opakovaně odmítají a podle řady analytiků je nepravděpodobné, že by komise výsledky anulovala. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes obvinil pozorovatele OBSE z toho, že jejich práce obsahovala některé chyby, které označil za záměrné. „Zpráva OBSE není důvěryhodná, neboť její závěry postrádají objektivitu a jsou extrémně zaujaté,“ řekl na tiskové konferenci.

Změny ústavy podporovala také většina Turků žijících v Německu, jejich přijetí tak pořádně oslavili:
Video Němečtí Turci oslavovali výsledek tureckého referenda. A zablokovali dopravu v Berlíně. - Markéta Mikešová
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa