Abd Alkader Hadak je válečný fotograf pracující v Sýrii. S několika kolegy byl svědkem toho, když v sobotu v konvoji s evakuovanými Syřany explodovala nálož a zavraždila více než stovku lidí.

Fotografa výbuch zasáhl, ale nijak vážně nezranil. Muž se proto rozhodl pomoci obětem, kterými byla poseta celá zem. Vzal do náruče malého chlapce a utíkal s ním ke zdravotníkům. Cestou minul řadu mrtvých těl. Tíhu situace nakonec nezvládl a v slzách se zhroutil na zem. Vše zachytily fotografie, které pořídil jeho kolega.

VIDEO: Jak je rozděleno území Sýrie?

Video
délka: 01:15
720p 480p 360p 240p

Kam kráčí Sýrie? Info.cz

„Bylo to příšerné, všude kolem vás umíraly děti. Emočně jsem to nezvládl. To, co jsem s kolegy zažil, je nepopsatelné,“ uvedl Hadak pro CNN. Dodal také, že neví, zda dítě, které zachránil, přežilo.

Desítky mrtvých dětí

Sobotní útok na konvoj s evakuovanými Syřany nepřežilo 126 lidí. Oznámila to exilová organizace ochránců lidských práv (SOHR), podle níž je mezi mrtvými 68 dětí. Počet obětí se přitom od soboty opakovaně zvyšuje – předchozí bilance hovořila o 112 mrtvých. Na konvoj u Aleppa zaútočil sebevražedný atentátník s nákladním autem plným výbušnin.

Autobusy, které se staly terčem útoku, čekaly na povolení pokračovat v evakuaci. Vezly lidi ze čtyř lokalit, které byly dlouhodobě obléhány povstalci nebo spojenci syrské armády. Podle Ramího Abdar Rahmána ze SOHR je 109 obětí ze šíitských vesnic Fúa a Kafrája, zbylí mrtví jsou humanitární pracovníci a povstalci.

Fotogalerie
23 fotografií